Nya BF Februari 2015!
När jag blir frusen får jag extrem smärta i bröstvårtorna, första gången det hände för ca 3 mån sedan grät jag. Men nu trots att jag bytt till vinterjacka händer detta. Det hålleri sig länge.. Någon mer?
När jag blir frusen får jag extrem smärta i bröstvårtorna, första gången det hände för ca 3 mån sedan grät jag. Men nu trots att jag bytt till vinterjacka händer detta. Det hålleri sig länge.. Någon mer?
Nu är jag faktiskt riktigt orolig för kiriaki. Har tänkt mycket på henne och hoppas innerligen att hon och bäbis mår bra.
Jag med :( funderar på om den Lilljansberget redan är ute då hon verkade haft en hel del problem med blödning och sammandragningar om jag inte minns fel..
Vi har köpt allt! :)
Ska till MVc på mån. Får se vilket mått jag har. För tre veckor sedan var den perfekt på kurvan:)
Går idag in i vecka 30!!
Det känns underbart och nästan overkligt.
För nästan precis ett år sedan så fick jag mitt första efterlängtade positiva graviditetstest efter några års försök. Tyvärr blev den lyckan kortvarig då vi på nyårsaftonen (åkte in till akuten då för magsmärtor som berodde på annat). Då jag var gravid ville de göra kontroll med VUL och vi fick då reda på att vi fått MA. Både jag och min man blev förkrossade. Sen följde månader av väntan och med hjälp av Clearblues fertilitetsmonitor höll jag noga koll på ÄL.
I början av juni fick vi åter ett på stickan. Lycka men med lite, lite reservation blev det då. Vi höll andan de första s k kritiska veckorna när risken för MF är som störst.
Men nu är vi så glada och förväntansfulla Magen växer från vecka till vecka och det lilla livet sparkar och bökar runt för fullt.Och nu är det bara 10 veckor kvar till BF, ojoj vad det känns nära men ändå så långt bort
Åh vad härligt!
Känns så mysigt att vi snart kommer få träffa våra små krabater i magarna Som man längtar just nu!
Är sååå ivrig att börja packa BB-väskan men har lovat min man att vänta tills nyår iaf
God morgon på er - alla vänner här i tråden
Vill bara säga att det känns väldigt skönt att vi har den här tråden där vi kan stötta varandra, fråga när man känner sig osäker, ge tips och råd om allt möjligt. I många trådar så kan man se hur saker och ting ibland går överstyr och tonen emellan vissa personer kan bli både hård och elak, är glad att vi har en så bra stämning här inne
Vad ska ni alla gravida, vackra damer göra denna härliga 1:a advent?
Själv så hade jag planerat lite julshopping, men är lite osäker på om jag har lust att åka ut själv och göra detta. Gör just nu ett försök att ragga med mig nån som har lust att hänga på.
Annars så har jag massa saker som jag ska börja tvätta till bebisen Och så ev. om jag inte får för ont så packa nån låda inför kommande flytten som kan stuvas in i svärmors garage sen när maken kommer hem från jobbet.
Allt såg bra ut på MVC idag. Fina värden, följer kurvan fint. Däremot ska Bm kolla upp om det finns några gamla journaler från 2001 när jag aktivt mätte och kollade min skolios (sned ryggrad) troligtvis är det snett just där dom bedövar.. Tanken på en förlossning utan möjlighet till ryggmärgsbedövning skrämmer mig, framför allt om akutsnitt kommer behövas. Då måste jag sövas om inte kan ge bedövningen.. Men det återstår att se :)
Min bästa vän och granne fick barn i mitten av oktober, så vi kommer umgås mycket! Sedan är min brors fru beräknad 7 veckor efter mig ???? sen har jag en vän som har två månader kvar av sin föräldraledighet när jag går hem. Så jag har många runt mig!