• Ladygum

    Fortsättningstråd för oss med BF i April 2014 med första barnet

    Jag är redan lite sugen på ett syskon till Walter, men blir nog svårt att få till på ett tag. Han bor i princip på mig och har inte fått tillbaka mensen. Men när han är 1-2 år sätter vi nog igång på allvar. Jag är inte särskilt ung längre (31 i år), det kan ta tid att bli gravid och sedan ska ju ungen bakas ett bra tag. Så ser alltså planeringen ut...sen kan det bli i princip hur som helst!

  • Ladygum

    Angående provsmakningar... Hur har ni tänkt göra? Walter blir 4 månader nästa vecka, så hade tänkt börja lite smått med framförallt grönsaker o rotfrukter, samt lite frukt. Så spännande!
    Vill helamma till 6 mån så tänker vara väldigt försiktig. Vill ju inte att det konkurrerar ut amningen helt.

  • Ladygum
    elyse skrev 2014-08-01 07:01:15 följande:

    Jag är förskollärare och vi rekommenderar alltid Willys blöjor när föräldrarna ber om råd angående röda rumpor.


    Förstår om du inte vill svara på detta då flera förmodligen tjatar, men... Vilken tid på året är bäst att skola in?
    Vi har diskuterat slutet av september hemma. Bra/dåligt? Då är ju vår son 1 1/5 år o lite mer. Dela gärna med dig av allt som kan vara värt att tänka på gällande ämnet.
  • Ladygum

    Tjejer! Behöver lite hjälp! Redan börjat kika lite på ytterplagg till höst/vinter. Vad ska man ha? Vi kommer att ha en åkpåse. Vindfleece? Overall? Jacka? Tänker att overall blir lite varmt i åkpåse... Tips mottages!

  • Ladygum
    misspethunia skrev 2014-08-03 14:40:54 följande:

    Menar ladygum, inte elyse! :))


    Jag bor i västra götaland, så är ju inte iskallt.
  • Ladygum
    misspethunia skrev 2014-08-23 22:30:31 följande:

    Ladygum: skickade instaförfrågan till dig innan ikväll, ifall du undrar vem det var. :)


    Ahh, bra! Misstänkte att det var någon härifrån.
  • Ladygum

    Ja, en träff skulle vara skoj! Även om jag lider av social blyghet... Men ni tjejer verkar ju vara så öppna och varma, så skulle nog känna mig välkommen.

  • Ladygum
    Sallysally skrev 2015-04-16 12:44:59 följande:

    ok ammar ännu jag med. hon älskar det och det är så praktiskt att hon blir lugn och somnar lätt av de så man vill ju inte sluta.... :)


    Jag ammar också! Dock bara inför insomningen och nattetid.

    Har lite funderingar kring det här med maten. Låter ni era små äta själva? Alla mål/delvis? Hur gör ni rent praktiskt? Har lite svårt att släppa loss på den här punkten. Plutt får äta typ korvbitar, skinkbitar, majskrokar o liknande, dvs torr mat som inte kladdar så mkt. Inser ju att han måste få börja äta "kladdmaten" själv också... Input please!!! :)
  • Ladygum

    Garin och Kerstinsmide...är ni gravida!?! Haha... Jag är så lost! Inte anat något (insta) och inte läst här på 100 år! Kanske t.o.m. är fler som är gravida? Va kul! Stort grattis!

  • Ladygum
    garin skrev 2015-04-18 20:09:13 följande:

    Ett rätt, jag är men inte kerstinsmide. ;) däremot hannamottosson och Sandie80 också

    Tacktack! <3

    Är hyfsat hemlig officiellt ännu fram till rul som vi har 12/5!


    Oj! Sorry, Kerstinsmide! ;) Grattis till er andra tjejer! Va kul!
  • Ladygum
    aperfectsonnet skrev 2015-04-20 21:08:05 följande:

    Åååååh vad fantastiskt att gå in här efter en halv evighet och se att ett helt gäng småsyskon bakas i detta nu! GRATTIS hörrni! Blir alldeles tårögd - och lite avundsjuk... Längtar så himla mycket efter ett litet syskon till Harry men det känns väldigt avlägset. Dels eftersom jag måste vara sängliggande så länge och vill att Harry ska vara gammal nog att förstå vad som händer och att jag inte är sjuk, dels för att jag och hans pappa är HELT off vad gäller "samlivet". Relationen är helt okej på många sätt men vi lever verkligen som vänner om ni frågar mig. Jag ser det inte som hela världen men definitivt inte optimalt ur syskonsynpunkt... ;)

    Harry är den ljuvligaste lilla människa jag kan tänka mig, önskar bara att han kunde börja sova liiite längre stunder, haha! Han har aldrig sovit i närheten av så mycket som andra barn, nu vid ett år sover han 23-06 en bra natt - med omkring tio uppvak - och typ 00-04 en dålig natt... Sjukt, jag vet. BVC säger bara att alla har olika stort sömnbehov, men det börjar tära på mig att aldrig (ALDRIG) få sova mer än max någon timme i taget. Särskilt nu när jag pluggar heltid igen. Går upp med Harry någon gång mellan fyra och sex, åker till skolan sju, kommer hem vid fem, är med honom konstant tills han somnar kring midnatt. Har svårt att ens hinna gå på toa och borsta tänderna - han är en ganska intensiv person. ;) Men med ett UNDERBART humör.

    Ja, vad mer... Vi ammar fortfarande så snart jag är hemma (har oooont i brösten i skolan!), vi samsover och han har fått tio tänder, går inte ännu men är en riktig liten pratkvarn som ääälskar bilar och sina gosedjur, att sjunga och dansa och att kramas med katterna.

    Stor kram till alla fina mammor och barn!


    Åh, så oerhört skönt att läsa, då jag i mångt och mycket känner igen vår vardag i det du skriver! Ibland känner jag mig så ensam om min situation. Walter vaknar hur många ggr som helst och vill fortfarande amma nattetid. En riktig liten mammagris är han också! Svårt att komma ifrån... Fast å andra sidan, när jag väl kommer ifrån så saknar jag honom så kopiöst! Och du...samliv, vad är det!?!
  • Ladygum
    BäbisSina skrev 2015-04-23 15:07:01 följande:

    Vi hade så några dagar efter ettårskontrollen oklart vad som var i vaccinet Men då var det supergnäll och sen så började han sluta sova på eftermiddagen och efter det så är det så länge han får tillräckligt med saker att göra så är han nöjd.  Det är så skönt att kunna vara ute och leka i lekparken eller bara vara på altanen (inglasad) eller på tomten. Sen däremot vid 18-tiden så då är det tröttgnäll och klänga i mina byxor och ärjag in köket så ska det gnällas ännu mer. Som tur är så vet vi att det går över så fort han fått välling och sen är det sovdags.

    Gnället här hemma är till största delar pga att han inte får göra som han vill, att han är uttråkad, att han är hungrig eller trött.

    Någon mer som börjar märka av humör hos era små? Här skriks/gnälls det, sparkas med benen och ibland även kastar han sig på golvet och sparkar med benen. Och sen får man lugnt förklara "ja, jag vet att du ville gå ut och att du är irriterad för att du inte får det men just nu får du inte det för att det är kallt ute..." eller något annat..


    Har helt klart börjat märka av humör hos Walter. Han är en ganska så lugn pojke, men protesterar nu vid blöjbyte och när han inte får göra som han vill, typ pilla i eluttag etc.
    Men det hör ju till vanligheterna och när det gäller Walter går utbrottet över snabbt. När han är trött blir han mest gnällig o klängig.
  • Ladygum
    peegasus skrev 2015-05-09 15:18:51 följande:

    Ni är så fantastiska och underbara <3

    Idag känns allt 1000 gånger bättre. Så fort vi kom överens om att vi skulle gå isär så slutade vi bråka. Vi har pratat som vuxna mogna människor. Kommit överens om vem som ska ha vad etc. Även hur vi ska göra med hunden. Hon kommer va hos mig samma vecka som jag har Saga, och likadant för Henrik. Det känns faktiskt jättebra och jag är inte särskilt ledsen. Såklart är det sorgligt för vi har ändå varit tillsammans i 5 år,sedan jag var 19, men vi båda mår redan bättre och tanken på att få må helt bra igen slår det mesta. Vi kommer överens jättebra och jag kommer tom fortsätta fira jul med hans familj.

    Svärmor kom hit förut och hon sa att hon ser mig som sin dotter och vill fortsätta ses och det gör jag så gärna. Jag har världens bästa svärmor! Sa även att hon såklart får låna Saga när hon vill även på mina veckor.

    Det kommer bli jättebra det här :D

     


    Så tråkigt att höra att det inte fungerade för er, men va skönt att ni kan prata om det och komma överens. Allt kommer bli bra ska du se! En stor kram till dig! Och du...här kan du vräka ur dig hur mkt du vill!
Svar på tråden Fortsättningstråd för oss med BF i April 2014 med första barnet