• Anonym ("Micke")

    Min fru bedrar mig - och jag är totalt lurad

    Det här känns så genant. Klassiskt. Vad ni vill.....

    Men här har ni ännu en looser som blir bedragen av sin fru. Vi har varit gifta i 10 år och tillsammans i över 20. Våra barn är snart vuxna och vi är båda runt 45-års åldern. Vi har alltid haft ett i mitt tycke mycket begränsat sexliv - och nu är jag alltså bedragen av en otrogen fru.

    Redan när vi i relativt unga år nyss hade träffats, nyförälskade och allt det där, var min nuvarande frus sexlust rätt begränsad. Det är klart att vi hade sex...men inte så ofta. Så har det fortgått under vårt förhållande. Och jag har ju uppfattat detta som en rätt vanlig bild av ett förhållande. Mannen vill ha sex...kvinnan vill ha närhet och ägna sig åt hem och familj istället. Jag har liksom alltid blivit matad med att det är jag som man som skall förföra, förföra, förföra, jaga, jaga, jaga och i slut förtjäna lite sex. Kvinnan "släpper till" ibland. Så har det sett ut hos oss - och så ser det ut hos de flesta har jag förstått. Det har i alla fall räckt till att skapa två barn. Så visst...vi har haft sex emellanåt...men väldigt sällan. Och iom att vi fick barn, köpte villa osv så blev det ju mindre och mindre tid, lust och anledning till att avvara tid för sex. Åtminstone från hennes sida. Även det något som jag förstått är vanligt i de flesta förhållanden. Även om jag hade velat annat.

    Min fru har aldrig varit den sexuella typen av människa. Aldrig intresserat sig för området överhuvudtaget. Sex är inget vi diskuterar hemma. Så det är inget tjat eller så. Vi har ibland gjort det...snabbt, i mörkret. Avklarat, undanstädat, bortsopat för ett tag framöver. Typ...

    Nu när barnen har börjat flytta hemifrån så får ju också vi mer tid över för annat. I hennes fall jobb. Hon avancerar på sin arbetsplats vilket jag tycker är kul och jag försöker stötta henne och även hjälpa henne där jag kan och där hon vill. Jag har alltid varit den i familjen som haft det krävande arbetet och den höga inkomsten i familjen. Vi har i alla fall försökt fördela sysslorna i hemmet och hushållet så rättvist som möjligt i alla år. Men nu är hon som sagt chef på sin arbetsplats. Och en väldigt bra chef vad jag förstår. Så det går bra för henne nu på samma sätt som det har gått bra för mig på jobbet under i stort sett hela vårt förhållande.

     Men nu är hon som sagt otrogen och har en glödande sexlust. Har jag förstått. Jag kom på henne...och jag har snokat (pinsamt nog). Hon jobbar ofta kvällar iom att hennes arbete kräver det. Det är personalmöten, styrelsemöten och föräldramöten. Och då har jag antytt att hon är verksam inom skolväsendet (sen avslöjar jag inget mer). Så det blir minst 1-2 kvällsmöten i veckan. Som hon planerar och leder. 
    Jag kom som sagt på henne för ungefär 1,5 månader sedan. Hon hade ett kvällsmöte och jag var också på väg hem från ett sent arbetsmöte med min avdelning. Jag fick ett spontant infall att jag skulle plocka upp henne från hennes arbete på vägen hem så skulle hon slippa gå, även om det inte är alls långt från vårt hus. Så jag parkerade utanför hennes arbetsplats och gick in genom köksingången. Jag vet att hon brukar använda den när hon jobbar sent. Och dörren var olåst.

    Dom höll till i hennes arbetsrum. Jag hörde det redan när jag klev in i huset. Först fattade jag inte vad det var. Men när jag närmade mig hennes dörr som stod på glänt så började jag förstå. Jag stod en lång stund i dörröppningen och såg dom i ett svagt sken från skrivbordslampan. Hon red honom i soffan. En av papporna i styrelsen. Dom såg aldrig mig utan var helt uppfyllda av att knulla skiten ur varandra. Hon lät och rörde sig på ett sett som jag aldrig sett och hört henne i vår säng. Och som jag inte trodde hon kunde eller var bekväm i. Jag smög hem och sa inget när hon kom hem 1 timme senare. Jag behövde processa detta och ta ngn form av kontroll över mig själv, mina känslor osv innan jag ev konfronterar henne. 

    Hon har också ett hemligt gmail konto. En okänd emailadress dök upp i inloggningsrutan en kväll när jag satt och random skrev bokstäver i det. Jag tänker inte skriva ut den eller antyda den här...men den var rätt banal om jag säger så. Att sen lista ut lösenordet var det lättaste i världen. Jag känner henne rätt väl efter så många år. Så där kom jag åt hennes hemliga värld. Och ja....hon har en glödande sexlust tydligen. Det framkom i all tydlighet i korrespondensen med hennes älskare. Jag läste några få konversationer och sen slutade jag. Det räckte med råge. Jag har inte loggat in där efteråt och jag skäms över att jag gjorde det överhuvudtaget.

    Och jag har ännu inte sagt något. Är jag feg? Ja...kanske. Men jag vet inte riktigt vad jag vill.

    Vi har inte haft sex med varandra på drygt två år nu. Vi har det i övrigt rätt bra. Vi är väldigt ömma med varandra och vi har en stor värme mellan oss. Det har vi alltid haft. Den sexuellt ointresserade (nästintill frigida) fru jag har levt ihop med så länge har visat sig ha en stark, kanske nyvaknad, sexlust. Dock inte med mig. Och jag vet ännu inte riktigt hur jag skall hantera det här. 

    Hon jobbar fortfarande 1-2 kvällar i veckan. Ibland tar jag en kvällspromenad under tiden och står i skogsbrynet utanför och ser hennes skrivbordslampa lysa svagt genom hennes kontorsfönster. Jag hinner hem innan henne. Hon brukar ha med sig någon pärm under armen. Ögonen är glansiga - det har varit en lång arbetsdag. Vi dricker te, kollar på 22-nyheterna och sen i säng. Det är ju en arbetsdag i morgon också.

    Om du tycker att det här är en sjuk läsning....vänta tills du har läst följande:

    Jag känner mig sårad. Jag känner mig lurad. Jag känner mig kastrerad, förminskad, hånad och väldigt väldigt omanlig. Ovärdig. Pinsam. Samtidigt känner jag också en form av upprymdhet som jag inte begriper mig på. Jag känner en spänning i det här. På något bisarrt sätt gläder jag mig åt att hon faktiskt har en glödande sexlust som hon nu bejakar och lever ut. Om än inte med mig. Det finns en sjuk njutning i att vara bedragen. När jag skyndar mig hem från min "kvällspromenad" hinner jag onanera innan hon kommer hem. Det är alltid samma scenario jag har på näthinnan när jag onanerar numera. Min fru med sin älskare i soffan i hennes arbetsrum. Hennes stön och flämtningar som jag aldrig hört tidigare. Ord som hon yttrade som jag inte trodde hon kunde förmå sig att säga. Hennes målmedvetna rörelser över sin älskare.

    Vad sjukt livet kan vara. Det blir inte som man hade tänkt sig
     

  • Svar på tråden Min fru bedrar mig - och jag är totalt lurad
  • Anonym (Gå vidare)
    molly50 skrev 2016-02-11 11:27:07 följande:
    Ja,jag håller med dig om att sorg kan te sig väldigt olika från person till person.
    Men om man inte ger sig själv en chans att gå vidare så lär man ju heller aldrig få se om livet kan ta en ny vändning eller ej.
    Håller med dig. Vem vet "Micke" kanske vaknar när han minst anar det :)
  • molly50
    Anonym (Gå vidare) skrev 2016-02-11 11:34:47 följande:
    Håller med dig. Vem vet "Micke" kanske vaknar när han minst anar det :)
    Ja,vi får hoppas på det.
    Mattias och Hannah.
  • Anonym (psykologi)
    Anonym (Gå vidare) skrev 2016-02-11 07:20:14 följande:
    Just nu och sedan en tid tillbaka verkar det inte vara så aktuellt med att träffa någon annan/ny. Verkar nöjd med läget som det är. Ett slags status quo och eller limbo. Kanske är det hoppet som lever kvar, kanske är det bara det praktiska som funkar okej för stunden, innan han eller någon vaknar och reder ut det hela. Behovet av samliv finns ju inte där. Kanske det vaknar till liv senare, kanske inte. Sorg över något kan visa sig på olika sätt och vis och hur man väljer att hantera eller inte hantera sorg ser ju olika ut. 
    Eller så kanske det är bekvämlighet och rädsla att släppa det kända och ge sig ut i det okända. Sant alla hanterar sorg på olika sätt dock har de en sak gemensamt, om de inte kunnat ta sig ur sin sorg efter en längre period så har de förmodligen större problem som de behöver hantera. 

    Det blir lite fel att ta saker ur dess sammanhang och generalisera, alla är olika och hanterar saker olika, men det finns en tidsaspekt som är ganska avgörande, alla kan må dåligt ett tag men går det för lång tid behöver man kanske hjälp att ta sig ur det, alla förhållanden kan vara dåliga i perioder, men om det är dåligt väldigt länge så bör man kanske fråga sig varför man är kvar och om det finns andra alternativ? Sen är alla är olika en sanning med modifikation, om det vore så enkelt så skulle man inte behöva söka hjälp för eventuella psykiska problem, vadå, alla är ju olika?, men riktigt så enkelt är det inte eller hur?
  • Anonym ("Micke")
    Schack73 skrev 2016-03-14 12:53:38 följande:

    Micke, hur är det nu? Jag har följt tråden sedan starten och undrar hur du mår.


    Hej...och tackar som frågar. Jag mår ok. Det var ett tag sedan jag uppdaterade här. Kanske börjar bli dags att göra det. Får se om jag hinner senare idag eller under helgen....
  • Anonym (xx)

    molly50 skrev 2016-02-10 12:19:31 följande:[Ok. Men i så fall är det väl lika bra att du och din fru går skilda vägar om ni ändå lever på skilda håll och inte är mer än vänner i nuläget.

    Om ens det.[/quote]

    Och du har fortfarande inte efter alla sidor i tråden förstått att Micke inte VILL skilja sej?

    Att vara vänner är inte kattskit om det är en lång varm vänskap och man inte har ngn sexlust. Han kan väl inte skilja sej för att du, eller jag, inte skulle vilja leva så? Jag skulle aldrig vilja leva med någon som inte respekterar andras livsval eller lyssnar på vad andra säger om sitt liv, men vad jag tycker gör ju inte att din man bör lämna dej - folk är olika.

  • molly50
    Anonym (xx) skrev 2016-04-02 15:41:02 följande:

    molly50 skrev 2016-02-10 12:19:31 följande:[Ok. Men i så fall är det väl lika bra att du och din fru går skilda vägar om ni ändå lever på skilda håll och inte är mer än vänner i nuläget.

    Om ens det.[/quote]

    Och du har fortfarande inte efter alla sidor i tråden förstått att Micke inte VILL skilja sej?

    Att vara vänner är inte kattskit om det är en lång varm vänskap och man inte har ngn sexlust. Han kan väl inte skilja sej för att du, eller jag, inte skulle vilja leva så? Jag skulle aldrig vilja leva med någon som inte respekterar andras livsval eller lyssnar på vad andra säger om sitt liv, men vad jag tycker gör ju inte att din man bör lämna dej - folk är olika.


    Absolut! Folk är olika och det respekterar jag.
    Men är det konstigt att jag och andra har svårt att förstå hur man kan vilja fortsätta leva med någon som inte respekterar en för fem öre?
    Det är inte ens en bra vänskap i mina ögon.
    Vänner respekterar varandra. Annars är det inte en varm vänskap.
    Och den åsikten måste jag få ha likaväl som att du får ha din.
    Mattias och Hannah.
  • Anonym (xx)

    Molly, det är skillnad på att ha en åsikt och att gång på gång tala om för ts att han borde skilja sej fast han inte vill, att han borde ha sexlust fast han säger sej vara mer harmonisk utan och tala om att hans fru" inte respekterar honom för fem öre" fast hon har hans tillåtelse att ha en älskare, har erbjudit sej att avstå, han självmant flyttat ut och säger sej inte vara arg på sin fru . Hur kan du avgöra att ts fru inte respekterar honom ? Du tar ju inte alls till dej vad han själv känner. Nånstans får man tro på att vuxna människor kan göra egna val och välja en livsstil och ett sätt att leva som inte passar alla men som passar dem för tillfället.

    Paret i filmen "Danish girl" fanns i verkligheten och var gifta i 15 år efter att mannen insåg att han var kvinna och raggade upp män med frugan som sällskap. Inget för de flesta.

  • molly50
    Anonym (xx) skrev 2016-04-03 15:42:42 följande:

    Molly, det är skillnad på att ha en åsikt och att gång på gång tala om för ts att han borde skilja sej fast han inte vill, att han borde ha sexlust fast han säger sej vara mer harmonisk utan och tala om att hans fru" inte respekterar honom för fem öre" fast hon har hans tillåtelse att ha en älskare, har erbjudit sej att avstå, han självmant flyttat ut och säger sej inte vara arg på sin fru . Hur kan du avgöra att ts fru inte respekterar honom ? Du tar ju inte alls till dej vad han själv känner. Nånstans får man tro på att vuxna människor kan göra egna val och välja en livsstil och ett sätt att leva som inte passar alla men som passar dem för tillfället.

    Paret i filmen "Danish girl" fanns i verkligheten och var gifta i 15 år efter att mannen insåg att han var kvinna och raggade upp män med frugan som sällskap. Inget för de flesta.


    Du kanske själv skulle läsa vad TS har skrivit.
    Och läs gärna vad jag har skrivit också. Jag respekterar TS beslut även om jag har svårt att förstå det.
    Hans fru har inte respekterat honom särskilt mycket,tycker jag.
    Hon firade hellre julen med sin älskare än med TS t ex.
    Han fick flytta ut ur deras gemensamma hus som han har fixat och donat med.
    Om hon nu hellre vill vara med sin älskare så borde väl hon ha varit den som flyttat ut.
    Hon har umgåtts med sina och TS gemensamma vänner,tillsammans med sin älskare.
    Hon har kort sagt levt som om hon har ett seriöst förhållande med sin älskare samtidigt som hon säger att hon inte vill att TS ska ha någon annan.
    Det tycker inte jag är att visa respekt.
    Och TS har emellanåt verkat lite ledsen och nere.
    (Det kan dock vara en missuppfattning från min sida)

    Detta är min åsikt. Och det är också min åsikt när jag skriver att jag tycker att TS borde lämna sin fru och ge sig själv en chans att gå vidare.
    Detta eftersom jag inte tycker att hans fru behandlar honom bra.
    En annan aspekt är att om TS och hans fru nu är mer vänner än något annat så förstår inte jag varför man vill fortsätta vara gifta på papperet.
    Då kan man väl fortsätta vara bara vänner och umgås som det istället.
    Men jag tror att vi får enas om att vara oeniga i den här frågan.
    Du har din åsikt och jag har min. Låt det stanna vid det.
    Och jag hoppas att du respekterar min och andras åsikter i den här frågan,även om de skiljer sig från din.
    Mattias och Hannah.
Svar på tråden Min fru bedrar mig - och jag är totalt lurad