Nellin: Jag slutade med mina p-piller i slutet på juli 2011 och sen dröjde det till mitten på november innan mensen kom men då höll den på oavbrutet till mitten på januari. Sedan dess har jag bara fått mens en gång till och det dröjde då nästan 2 månader efter den långa mensen tagit slut. Nu är jag återigen inne på en lång cykel då det idag är dag 45. Hade dock en ytterst liten blödning på dag 28 men det var knappast mensen för det var så lite att det inte blev något blod på bindan utan bara när jag torkade mig.
Jag är 28 år och hade ätit p-piller sen jag var 16 med ett kort uppehåll på några månader för flera år sen så det var många år kroppen var van vid hormonerna. Så det är väl egentligen inte så konstigt att det tar tid för den att återhämta sig. Väldigt frustrerande bara!
Vet faktiskt inte säkert om jag har äl. Inte fått något utslag på testen men testade en gång per dag så jag vet inte om jag missade den. Hade ont i äggstockarna under ett par dagar runt dag 15 och sega flytningar men fick inget utslag då heller.
Äter rosenrot nu och tänkt börja med apiforce men vill helst vänta till jag får mens då man ju inte ska äta dem om man kanske är gravid. Är ju inte helt lätt och veta om jag är gravid när mensen är så oregelbunden.
Tog ett nytt gravtest idag men det är fortfarande negativt
Tänkte vänta till efter sommaren och kontakta gyn så då har det ju gått ett år drygt men tänkte jag frågar här och ser om någon annan har haft liknande och fått hjälp.