BF i slutet av Februari?? Här är vi nu!
snuttgurka: Grattis till lilla Ida.
snuttgurka: Grattis till lilla Ida.
Ja det här med andranamn är en historia för sig.
Vi ska ha ett andra namn på Molly och det är Wilhelmina, efter min mormor. Jag har alltid tyckt om det namnet, men tycker att det är för långt för att ha som förstanamn.
Annars är ju det här med andranamn lite typiskt svenskt (eller iallafall nordiskt) Våran kompis är gift med en italienska och när de fick barn och det här med namn kom upp så undrade hon vad man ska ha andranamnen till. Används de nånsin??
Hon har ju en poäng där ... namnen är ju bara tradition och i vissa fall ett sätt att göra gamla släktingar stolta.
Nog kan man heta Noah Lewi Felix .... jag tycker det låter bra. Sen beror det ju lite på vad man heter i efternamn.
Vi försökte ju undvika namn på W eftersom vi skulle ha Wilhelmina som andranamn och dessutom har efternamn på W. Vi ville ju inte ha en WWW-bebis.
Hild: När vi varit ute på promenad med Molly har hon haft body + byxor under overallen. Mössa på huvudknoppen och sen ner i åkpåsen. Då har det varit mellan 3 och 7 minus ute och Molly har varken varit kall eller för varm.
Men visst är det svårt att veta hur mycket kläder det behövs på dessa små. Man får testa ... de ska ju inte frysa, men heller inte bli alldeles svettiga. Ett vanligt fel vi nyblivna mammor ofta gör tror jag är att vi byltar på bebisarna alldeles för mycket .... Man är ju rädd om sin lilla älskling
Gratulerar Linda ... vilken sötnos.
Jättefin bild på Melvin och Fredde.
Besök på BVC tidigare idag. Molly hade ökat 490g på åtta dagar. Sköterskan sa att det syntes vad jag sysslade med om dagarna (ammade antar jag att hon menade) Det är alltid samma sak när vi ska dit ... Molly somnar i vagnen när jag går dit eftersom hon älskar att åka vagn. Sen blir hon jättearg när man tar henne ur vagnen och klär av henne för vägning. Fast vem skulle inte bli det.
Resten av dagen har jag ägnat åt bakning. Det har blivit två sorters små kakor och bullar. Det lär gå åt för på söndag ska vi ha kalas för min man som fyller på måndag. Dessutom kommer lite folk som inte träffat Molly än.
GRATTIS Snöfall !!!
Äntligen kom bebisen ... och vilken bebis sen.
En rejäl guldklimp.... mycket att tycka om.
Elias Mom: Vi har från början lagt Molly i sin egen säng ...
och där sover hon. Men inte vill jag kalla mig "duktig" för det. Jag ser det snarare som att jag haft tur som har en bebis som vill sova själv. Har dock inte samma tur som er med att hon sover så länge på natten. Det är mat var tredje timme ungefär som gäller ... dygnet runt. Dessutom har hon fått för sig att vara vaken mellan tre och fem de senaste tre nätterna.
Det kompenserades lyckligtvis med att hon sov mellan sex och elva idag på förmiddagen ... så jag klagar inte ... tycker nog att det går ganska bra det här.
Grattis till alla bebisar som anlänt de senaste dagarna ...
.. ingen nämnd ingen glömd.
...och Heja Heja Tokmaja!!
Elias mom: Förstår att du inte menade nåt illa med "duktig", jag ville bara påpeka att jag inte tyckte att det var nåt att skryta om det här med att Molly sov i egen säng. För ibland så känns det som det ligger lite prestige i såna saker. Precis som det skulle vara "bättre" att föda utan smärtlindring än med och diverse andra saker rörande barn som anses vara det rätta att göra.
Även om ingen anser sig vara bättre än nån annan så kan man nog som mamma få den känslan gentemot andra. Få för sig att man inte duger om man inte gör som man ska.
Har fått sova lite mer de senaste nätterna ... är väl tur det så man inte ser alldeles död ut idag när vi ska upp till BB för att fotografera oss. Det har inte blivit av förräns nu eftersom fotografen haft semester. Kommer kännas konstigt att vara utanför BB-avdelningen och inte få gå in eftersom min syster ligger där. Molly fick en liten killkusin i måndags och jag är så nyfiken.
Snöfall ... Vi har fått Molly att sova i egen säng som jag skrev tidigare. Jag ammar henne och hon somnar vid bröstet. Sedan vyssjar jag henne en liten stund så att hon sover ordentligt innan jag lägger henne i hennes säng.
Det som får det att funka är att hon ligger på en tunn dyna i min famn med sin snuttefilt.
Då vaknar hon inte av att komma från varm famn ner i kall säng, utan hela "paketet" med bebis, dyna och filt bli varm i min famn och läggs sedan ner i sängen.
Nu har jag varit och tittat på Mollys lilla kusin ... och tänk vilken skillnad det kan vara på en bebis på bara tre veckor. Molly och Elias (kusinen) var nästan exakt lika stora när de föddes men nu kändes han så liten att hålla i jämfört med min lilla klump som snart väger fem kilo. Det blir som sagt var bra med en jämnårig lekkamrat på släktkalasen ... och fler är på gång. Inom de närmaste tre veckorna kommer två sysslingar ... vi har skapat vår egen lilla Baby-boom i våran släkt.
Axxette:tyvärr kunde vi inte snika oss till en titt på bebisen när vi var upp till BB eftersom det fortfarande är besöksförbud pga RS-virus här på vårat BB.
Någon undrade om vi hade fotat oss på BB ... och självklart fotade vi oss inte inne på BB-avd. ... utan i ett annat rum intill.
Godisråttor är vi allihopa ja ... i alla fall jag. Allt som innehåller socker äter jag i mängder och jag som annars inte är så mycket för godis och fikabröd. För fikar gör man ju i tid och otid ... så mycket folk som springer här och ska titta på bebisen.
Snart är alla avklarade ... bara nån kusin kvar nu till helgen. Men sen börjar det väl om ... Sväföräldrarna är här en gång i veckan. Mollys farmor får bebisabstinens om det går för lång tid mellan visiterna. (Hon är lite hysterisk) Snart får jag lov att säga ifrån.
Har haft en underbar förmiddag med promenad i solen. Var iväg och handlade. Skulle införskaffa gips för att kunna göra avgjutningar av mollys fötter, men oturligt nog var det slut. Får väl ta en sväng en annan dag.
Nu finns det nya bilder i mitt galleri
axxette: Mina svärföräldrar är inte besvärliga ... faktiskt väldigt snälla. Svärfar gör inte mycket väsen av sig och svärmor är väl bra, men vi är så väääldigt olika. Hon är så sjåpig med allt och alla och tror att alla är lika som hon. Hon kan inte sitta still en sekund när hon är här ... far omkring och ska hjälpa till med allt. Det blir lite stressande. ... men hon vill ju bara väl.
Här är en till som har tittat på Gilmore girls med bebisen. Nu sover hon i pappas knä så jag får chans att vara här en stund.
Sen är det väl dags att slänga sig i säng och passa på att sova när hon gör det. Måste ju erkänna att jag blir lite avundsjuk på dig Linda. Skulle uppskatta en HEL natts sömn, men jag ger inte ersättning så jag kan inte lasta över ansvaret på min man. Dock sover hon i alla fall längre pass under natten numera.