Inlägg från: Här och nu |Visa alla inlägg
  • Här och nu

    Varför flaskmatar så många unga mammor?

    3 Barnsmamma 06 09 11 skrev 2011-07-06 22:19:43 följande:
    Men det är väl ingen som fortsätter ge den ersättningen som bebisen inte tål? Då måste man ju välja en annan. Lika om man ammar så får man ju då välja att äta mjölkfritt själv så bebis får mår bra i magen.
    Du är så jävla bäst!
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:18:16 följande:
    Vad vill du säga med det inlägget?   

    Kallar du mald fisk för ersättning?
    Om sälen mår bättre av mald fisk än annan djurmjölk blir det ju en ersättning för sälmjölk.
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:16:52 följande:
    Menar   du att du känner till barn som är allergiska mot bröstmjölk?
    Om mammans mjölk är för lite näringsrik eller om hon tar medicin eller missbrukar, är mjölken inte bra.
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:21:16 följande:
    Har du inte sett de trådarna om  en massa märken av ersättningar som gör barnen sjuka på olika sätt?   Läste dem alldeles nyligen.
    Gått på skrämselpropaganda? Känner många ersättningsbarn som mått bättre av det än amning.
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:16:52 följande:
    Menar   du att du känner till barn som är allergiska mot bröstmjölk?
    Och ja, har barnet allergi mot nåt födoämne o mamman äter det o ammar, då är barnet allergiskt mot mjölken.
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:21:16 följande:
    Har du inte sett de trådarna om  en massa märken av ersättningar som gör barnen sjuka på olika sätt?   Läste dem alldeles nyligen.
    Du undviker det faktum att barn kan må dåligt av bröstmjölk o amning.
  • Här och nu
    3 Barnsmamma 06 09 11 skrev 2011-07-06 22:26:09 följande:
    Finns flera! Är ju dock inte bröstmjölken i sig då utan mjölksocker och/eller mjölkprotein och de fallen får då mamman äta en helt mjölkfri kost.
    Kan va vilket födoämne som helst som barnet får i sig via mammans kost.
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:31:34 följande:
    Menar du att jag ska leta fram trådarna på FL  där gravida kvinnor deklarerar att de planerar att välja bort amning?
    Du har rätt i att man inte alltid kan se ålder på dem som skriver på FL.

    Boken där jag läste om att amning i stort sett valdes bort av majoriteten av kvinnor i vissa länder under vissa perioder  och   där det ansågs konstigt att tacka nej till pillren som ströp  mjölkflödet kan jag knappast länka till. 

    "Vi ammar vårt barn"    av Ingrid Mitchell   heter boken  jag refererade till,  tryckt i Stockholm 1975.   Vill du ha ISBN.nummer?
    Hävdar du nåt som har stora brister i argumentationen får du leta fram bevis. Men dina argument verkar slut för du svarar inte på inläggen som strider mot din åsikt.
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:33:32 följande:
    Ja,  visst valde de andra,  provade de 7-8  eller 10  ersättningar som finns att tillgå i Sverige;   alla kan något problem.
    Alla KAN något problem?
  • Här och nu
    sirisdotter skrev 2011-07-06 22:36:54 följande:
    Skrämselpropaganda   -   vem skulle ha intresse att fejka trådar om  ersättningar deras barn inte tål?
    Har aldrig hört talas om ett enda barn som inte tålt något av de vanligaste märkena. Inte svårare än att det inte tål nåt som mamman äter. Säkert vanligare.
Svar på tråden Varför flaskmatar så många unga mammor?