• Lillan15

    Ersättning för vård/äggdonation utomlands?

    Hej på Er!
    I mo. skickar jag iväg alla papper till FK. Hoppas vi får ersättning även fast vi har fått en dotter via IVF. Har gjort många syskonförsök via IVF Falun, som oxå rekommenderar oss ÄD. Hoppas på tur!
    Lycka till alla kämpare Solig  

  • Lillan15
    Myra skrev 2013-11-24 14:15:14 följande:
    Nu sitter vi och knåper på brevet till FK. Kände mig så osäker på vad mera man ska ta med. Det vi skriver lite kort om våran resa, misslyckade fertilitetsbehandlingar och IVF som vi gjort privat (betalat för själva) 
    Att vi fått besked att mina ägg är dåliga och läkarna säger att äggdonation är enda alternativet för oss.
    Vi beskrev hur vi försökt få en allmän behandlingsplan från kliniken och fått nej. Bifogar mail där vi kämpar att få en behandlingsplan och deras svar,
    Vi skriver att vi bifogar utdrag från deras hemsida om, öppendonation, priser, behandling, mediciner som används mm.
    Flera mail där dom skriver att vi har en tid bokad, vilka mediciner och vad det kostar mm.
    Även att psykologens läplighetsprövning är med. 
    Vi bifogar journalkopior på mig, mannens vet jag inte om dom behövs men skickar med ändå. 
    Hittade någon sida från ett annat landsting som beskriver hur äggdonation går till. 

    Vad mera tror ni att vi måste skriva i brevet? Det känns som man nästan vill böna och be.
    Min sambo tycker inte vi behöver skriva så mycket men han förstår inte hur lätt det är att få avslag om man missat något och sen när man måste kompletterar så är det kort om tid. 

    Ska man skriva med att vi stått i kö för lanstingsfinansierad IVF och att vi nu har blivit för gamla? 
    Jag är lite orolig att dom ska fråga om det för jag hoppade aldrig på det för jag visste att jag skulle få nej till IVF av dom för jag vägde lite för mycket. Har dock gått ner i vikt men behöver gå ner mera. Så jag är lite orolig att det kan vändas till något negativt för oss. Nu står det i journalen att vi står den 2011 tror jag det är. Greje är att jag trodde att jag stod i kö tidigare och en annan ställt oss i kö men det blev inte så. Privata fertilitetscentret ställde mig sen i kö. 
    Hmmm det kanske man borde nämna. Nu är jag ju för gammal för ÄD/IVF finansierad av lanstinget. 
    Mitt AMH värde är viktigt och står i journalen men den var låg redan för 3år sen, ska man ta upp det i brevet?
    Usch fy vad stressande allt det här är. 

    i ansökan under frågan "vilken vård har du blivit erbjuden i sverige?! hur fyllde ni i där?

     
    Hej!
    Oj vad mycket ni skickar med. Kanske bör man ringa FK och höra att de fått vår ansökan?! De måste väl höra av sig om vi skall komplettera med något? inte avslå direkt. Har ju skickat med ett personligt brev, bifogat journalkopior från IVF kliniken, journalkopior från den finska kliniken, där står ju vilka mediciner man använder och hur länge osv...  
  • Lillan15
    Blingbling skrev 2013-11-24 16:47:27 följande:
    Jag har lagt en ny komplettering på brevlådan idag. Den komplettering som FK begärde in kom ju bort på posten och efter det gick liksom luften ur mig lite.

    Sedan har jag för ett par veckor sedan också skickat in ansökan om IVF-ersättning. När jag kollade mina sidor på FK så ser det ut som om även den har försvunnit på posten - fattar inte vad det är frågan om....har de inte någon koll på posthanteringen till FK eller vad är det frågan om?

    Så nu lade jag även en ny sådan ansökan på posten idag och skrev att jag skickat in den för ett par veckor sedan men att det verkade som om de inte fått in den.

    Lika bra att köra dubbla ansökningar och utskrifter på allt man skickar framöver känns det som och nu kommer jag också att hänga på telefonen i veckan för att verkligen vara lugn för att allt kommit in.

    Lillan15: Ja jag blev uppmanad att skicka in kompletteringar, vilket jag också gjorde, men plötsligt fick jag ett brev från FK där det stod att jag fått avslag på min ansökan eftersom jag inte inkommit med begärda kompletterande handlingar.

    Jag ringde upp dem och det hade inte inkommit något kompletterande brev. Fick också reda på att det händer ibland att brev inte kommer fram till dem/kommer bort.
    Så...ja jag tycker absolut du ska kolla med dem så att din ansökan dykt upp hos dem.    
            
    Ska ringa FK i mo. Gjorde det förra veckan oxå, men fick aldrig tag på dem. "Var god ring senare", suck
  • Lillan15
    Myra skrev 2013-12-14 16:33:54 följande:
    hej!. 

    Hur går det för er här inne?
    Sitter och filar på det sista på ansökan. Dragit ut på tiden för det varit mycket att göra. 

    Har lite funderingar ang ansökningsblanketten. På sista sidan längre ner ska man markera vilka blanketter man skickar med. Den om "Handlingar som styrker vårdgivaren accepterar intyg S2" Har ni fått det? Jag har inte fått det från Fertinova i Helsingfors.

    Punkt 4 har man 3 alternativ hur man vill att försäkringskassan ska pröva min ansökan. Vad valde ni?
    -Att FK utreder vilket alternativ som är förmånligast för mig. eller Förhandstillstånd direkt antingen för allmän sjukvård eller privat. 
    Jag tror Fertinova är privat, någon som vet?
    Jag blir så jäkla nervös och puckad när det gäller blanketter, speciellt till försäkringskassan. Man är så orolig att man välker och skriver fel så man får avslag. 

    Hur gjord ni på ansökan med era mäns namn? Jag skrev dit sambons namn under mitt på raden "Barnets namn. Dom måste fatta att det inte är mitt barn. Men vart ska man skriva dit det? Det går ju att skriva under bådas namnteckning på sista sidan. Sambon tyckte det var fel, vi måste skriva 2 ansökningar säger han men det går ju inte. 

    Jag kan nästa förstå snart att det tar tid för FK att handlägga ansökan så länge med alla papper man skickar med. Jag fick ju inte behanslingsplanen från kliniken så jag skrev det i brevet och bifogar mail konversationen. Men det är nog inte så lätta att sätta sig in i alla papper. Tur det finns understrykningspennan så man kan markera det viktigaste. 

    Usch vad det ger ångest att hålla på med sådant här, det kunde vara så mycket enklare. 
    Hej!
    Har inte fått något från FK att jag måste komplettera. Skickade in ansökan 12/11. De har fått min ansökan i alla fall, ringt och kollat. I mo. sticker vi till Finland. ÄP och förhoppningsvis ET till veckan. Nervös. Men det är ju spännande på samma gång. Lycka till alla som är på G. Tomte 
  • Lillan15
    Myra skrev 2014-01-04 12:34:09 följande:
    Det är bara att söka i förhand och se vilket svar ni får innan ni påbörja behandling. Ni kan inte få mer än ett nej. 
    Man kanske inte vill sätta igång en behandling innan man fått svar annars står man där men hela kostnaden själv och det kan ju bli lite tufft om man inte har den möjligheten. 
    Men sök och se vad som händer, du har inget att förlora.
    Nu har jag skickat in faktura och kvitton på vår ÄD i Finland. Hoppas den går genom!!!  
  • Lillan15

    Vi fick inte ersättning för ÄD pga att vi har ett gemensamt barn som kom med hjälp av IVF (Vi betalade den själva, privat i Falun). Vårt landsting har visst sagt nej. Men vårt ärende skall tas upp hos specialist i Visby.

  • Lillan15
    NinaCamilla skrev 2014-01-15 11:29:44 följande:
    Lillan15: Varför det? Inferilitet är funktionshinder och då borde ni får ersättning enligt nya internationella regler och om ni har betalat själv IVF och inte landstingets. Hoppas på att specialisten går mot strömmen. Ni kan fortfarande överklaga till förvaltningsrätten även om ärendet kan ta upp till 1 år. Jag gjorde det vid vårt första ÄD när vi var inte bosätta i samma adress i 2 år. Vi fick rätt till slut.

    Därför att vi har 1 barn. Ja visst är infertilitet ett funktionshinder. Förvaltningsrätten, hur gör man? Tacksam för svar!
    Hos vårt landsting får man bara 1 ivf försök oxå. Men vi har betalat själva för ivf pga lång kö. Dock så lyckades vi då.
    Jag är så förbannad nu! Har mailat vårt landsting nu oxå.
  • Lillan15
    NinaCamilla skrev 2014-01-15 15:04:30 följande:
    Lillan: Enklast är att när slutgiltiga beslut kommer och ni får inget, skriver ni ett brev till förvaltningsrätten med kopior av dokument. Bäst är att du går genom hela er historia och t.ex. pga.långa landstingskö och ålder (om du har bråttom) kunde vi inte vända till landstinget utan privat etc. Ta kopior på patientjournal och så.

    Googla om du hittar några lämpliga paragraf, ta kontakt med EU-instans om det finns något EU-lag etc. Så även om landstinget säger nej, kan FK göra en inviduell bedömning även om man har ett barn. Förvaltningsrätten går vidare med fallet och det kostar inget. Om man får fortfarande nej, då kostar det något att skaffa jurister etc och det lönar inte sig. Om ni har en kompis som läser juridik eller är duktig på juridik, be hen skriva ett brev ur juridisk synvinkeln. Viktigaste är att dokumentera och bevisa att ni behövde behandlingen. Om Socialstyrelsens riktlinjer säger att ni inte få hjälp eftersom ni har ett barn innan, då blir det svårare. MEN det kostar inget och ett brev till kan ni alltid skriva. Lycka till!
    Tack! Vi inväntar svar från FK
  • Lillan15
    Myra skrev 2014-01-16 06:03:28 följande:
    Har för mig att någon la in en länk, minns inte om det var i den här tråden men kolla längre bak och se. 
    Försökt leta som en en galning också. 
    Socialstyrelsen har ingen info om ersättning för ÄD, har mailat dem och fått svar. Ska fortsätta leta...
Svar på tråden Ersättning för vård/äggdonation utomlands?