Unga Adoptanter
Hej! Vi har ganska nyligen bestämt oss för att adoptera. Då vi enligt läkare inte har nån chans att få biologiska barn tillsammans.
Hej! Vi har ganska nyligen bestämt oss för att adoptera. Då vi enligt läkare inte har nån chans att få biologiska barn tillsammans.
Om ni är kristen ta kontakt med BV gällande CSS i Taiwan. Dock är jag fundersam om ni har hunnit varit gifta i 5 år (tror kravet är det) Både organisationen i Sverige och i Taiwan är kanon. Våra båda barn är därifrån och har haft det jättebra. När vi skickade in papperna var det ingen kötid i Sverige. Barnbesked fick vi efter 3 mån med den äldsta och ca 10 med nummer två. Vi fick sedan hämta dem efter ca 6 mån och då var de lite drygt 6 mån.
I övrigt ger jag er samma råd ställ er i fler organisationer.
Idoli: Jag tror inte det är nån fara om ni bor i en tvåa.
Vi bor i en trea, och tycker det är för litet, men vi letar efter hus.
Vi stod i AC kö för Etiopien under ett års tid och vår erfarenhet av AC var inte det bästa efter det året. Man var verkligen bara en i mängden men BV och CSS ser verkligen till personerna.
Våra barn var ca 5 v när vi fick barnbesked och det är dem vanligaste åldern. De flesta barnen har unga massor som helt enkelt inte kan ta hand om dem ekonomiskt eller socialt med stöd. Det är också oftast mammorna som väljer en och sedan får man ofta möjlighet att träffa henne. Sedan väntar man mellan 6-9 mån på att få åka. Jobbig väntan men man kan vara helt lugn med att barnen har det bra. Man får även kort under flera gånger under processen så man ser hur barnen utvecklas.
Jag tycker att ni verkligen ska ha kvar CSS i tankarna men prata med BV för det kan ibland bli kö till CSS.
Idoli:
Ja vi funderar mest på sydafrika. Det är knappt två års kötid i sverige och sedan 6-18 mån i landet. Sedan får man resa redan efter ett par veckor. Du kan läsa mer på AC:s hemsida.
När vi valde att ställa oss i kö även hos BFA, funderade vi lite på srilanka. Men det känns lite osäkert, det verkar inte som att det är så många adoptioner därifrån och det är längre kötid...
Jag skulle gärna vilja ta en titt på din lista. Jag har också gjort såna. Men tankarna går hela tiden. Jag ska göra en ny lista snart. Hade också velat prata med typ AC för att se vilka länder de skulle föreslå.
Katten Jansson:
Ja, CSS låter ju helt klart intressant! Särskilt om barnen brukar vara så små också! Eftersom vi är så "unga" kanske de matchar oss med ett litet barn. Tack för att du delade med dig!
Taiwan låter som ett spännande land! Vi väntar på att få börja föräldrautbildningen i höst, det ser jag fram emot jättemycket! Hur går det för er andra?
jag och min man har de senaste veckorna dykt ner i många olika bloggar från människor som adopterar från Kenya. Jätteroligt :)
Vi tycker båda det är superspännande.
Vi ska dock göra två IVF till nu i höst. Just precis nu känns det som vi vill bara ha det överstökat så vi kan åka till Kenya för att adoptera!
Det har varit så roligt och intressant och positivt att läsa dessa bloggar att jag kan knappas minnas varför jag var skeptisk till att adoptera från början.
Vi ska gå föräldrakurs i Eslöv i november. Nån annan som ska göra det?
Tiago: vi börjar utbildningen i september och blir klara i november...
Dunna: Vad roligt att ni känner för att adoptera från Kenya! Ett säkert kort om man vill att det ska gå snabbt!
Igår var jag på ett jättestort köpcenter. Jag såg gravidmagar överallt, var och varannan kvinna var gravid. Jag mådde litet dåligt över det. Sen fick jag se en adoptiv-familj men jättegulliga barn och jag blev så glad! Så det höll mig glad resten av dagen.
Jag är glad för att allt kommer ordna sig, jag ser framemot att bli en annorlunda, speciell familj!
Greengal: Jag har inboxat dig nu :)
Jag förstår dig med gravidmagerna. Försöker för det mesta att ignorera dom.
Men nu har jag också börjat se familjer med adopterade barn öcer allt! Så fort jag ser någorlunda osvenskt barn (utseendemässigt) börjar jag spana och spekulera! Känner för att gå till föräldrarna och fråga om allt. Har dock som tur är inte gjort det än :p