Vi som försöker att få en flicka eller en pojke
inte den länken alls. men den e lite kul http://www.growingpeople.se/templates/Page.aspx?id=5868
inte den länken alls. men den e lite kul http://www.growingpeople.se/templates/Page.aspx?id=5868
här är det. fast de kanske var vad de tror bara.
"
Italienska forskare tror på årstiderna
Enligt italienska forskare föds det fler pojkar under de gynnsamma sommarmånaderna. Det är naturens sätt att hjälpa de svagaste fostren, pojkarna.
Manliga foster är känsligare än kvinnliga och fler manliga foster förolyckas under graviditeten. Den mänskliga kroppen försöker också motverka detta och av 1 000 graviditeter är 511 foster manliga och 489 kvinnliga.
Forskare på Policlinico i Modena i Italien hävdar nu att även naturen lägger sig i för att hjälpa de svagare manliga fostren överleva. Mellan september och november blir 535 foster manliga och bara 465 kvinnliga. Det innebär att under den tid på året när klimatet är bäst för nyfödda, under sommarmånaderna, föds det flest pojkar.
– Naturen förstår att manliga foster och nyfödda är mer sårbara än kvinnliga och försöker ge pojkar ett försprång, säger dr Angelo Cagnacci.
Forskarna har tittat på statistik från över 14 000 födslar. De drar slutsatsen att om du vill ha en pojke i den här delen av världen ökar dina chanser om du försöker bli gravid mellan september och november.
– Och även om antalet befruktningar är lägre under mars, april och maj, så är det under de här månaderna du har störst chans att få en dotter, säger dr Angelo Cagnacci.
Har man större chans att få barn av samma kön?
Det cirkulerar uppgifter om att det är 70% (finns många olika värden men 70% kan man ofta läsa om) mer troligt att få ett barn av samma kön som föregående barn, men en undersökning som utfördes av US Dept. of Labor med 6000 amerikanska familjer som underlag visade att det inte finns någon sanning i det påståendet.
Det föds, i princip i alla länder runt jorden, 51% pojkar och 49% flickor. Varför naturen gör på det viset är omtvistat men en teori säger att det beror på att pojkar generellt är mer omtåligare (pojkar är mindre troliga att överleva det första året och mäns livslängd är kortare än kvinnors) och att det lilla överslaget på 51% är naturens sätt att jämna ut balansen.
En annan teori handlar helt enkelt, i Shettlesmetodens (se ovan) anda, om att pojkspermier är snabbare och därför lite mer frekvent vinner racet till ägget.
Den amerikanska undersökningen med 6000 familjer som underlag visade att chanserna i princip, oavsett tidigare barns kön, nästan alltid är 50% (51/49).
Oddsen för att få en pojke verkade öka något efter en flicka, förutom när man redan hade två flickor då en tredje flicka var mer troligt.
Det verkar som att man alltid, oavsett om man har tidigare barn och deras "
http://www.niomanader.se/content.asp?ID=147