• EL I

    Mjölkallergitråden - bebisar

    Fåret Shaun skrev 2010-03-29 18:45:24 följande:
    Beror på var och vem man frågar. Här säger läkarna när de visar intresse
    ja absolut. det sägs ju 6 månader ELLER när de visar intresse.

    Det jag menar är att man inte behöver ha någon brådska. vi började också vid 4 månader, ville bara förmedla att man inte behöver känna nån press.
  • EL I
    FrökenLindström skrev 2010-03-31 09:10:46 följande:
    Är det vanligt att bajset ändrar sig helt när man börjar med Nutra? Från att ha bajsat varannan/var tredje dag med hårt bajs bajsar hon nu löst två gånger om dan. Förlåt om ni tycker frågan är äcklig :(
    vad jag vet är det väl mer ovanligt att det går åt det lösa hållet. han hon ätit ersättning förut eller ammat? (sorry om jag missat den infon innan)
  • EL I
    Tibell skrev 2010-03-31 19:03:03 följande:
    Nu har stora dottern blivit provocerad med mjölk ( vanlig fullkornsvälling ) i 3 dagar. av dessa 3 nätter har hon vaknat på 2. Dessutom har hon inte bajsat på 3 dagar. Idag kom det äntligen och det var hårt som cement..stackars tös vad ont hon hade =( Och vad jag lärt mig sen innan brukar de inte bli förstoppade av fullkorn..tvärtom! Så nu har vi konstaterat att hon mår så mycket bättre på mindre mängder mjölk. Hon får fortfarande mat ibland som innehåller mjölk...dock små mängder!
    För det första så kan fullkorn göra antingen eller. Förstoppad eller diarré, mkt beroende på hur mkt man dricker i övrigt. Dricker man dåligt och äter mkt fullkorn så blir man oftast förstoppad. Sen om magen inte tål fullkorn (kan vara känslig mot för mkt fibrer också, fibrer ÄR inte bara bra ) så kan man antingen få diarré eller bli förstoppad.

    Vad jag lärt mig så behöver eg inte barn fullkornsvälling och barn ska vara rätt gamla (några år) innan man börjar med fullkorsprodukter pga att magen inte alltid klarar det.

    Sedan  kanske det är bättre att provocera lite lugnare än att ge henne en hel flaska välling tre dagar i rad när hon varit utan så länge. OM hon nu är mjölkproteinallergisk (vilket det mesta tyder på ju) så kan man bli förstoppad av för mkt mjölk på en gång (enl sonens läkare) samt att  det blir en väldigt kraftig reaktion för kroppen med så mkt "allergiämne" på en gång. Det bästa är att provocera med vanlig mjölk och bara några ml åt gången...

    Rätta mig om jag har fel någon

    Tycker inte ni behöver provocera nåt mer på någon av era barn. De verkar ju ha väldigt tydliga symtom på mjölk så det känns bara mer taskigt än vad det ger nåt.
  • EL I
    Tibell skrev 2010-03-31 20:58:15 följande:
    Okej. det med fullkorn visste jag inte! När stora dottern var liten fick vi inte ge henne fullkorn för bvc sköterskan då hon hade väldiga problem med diarrér ( kanske berodde på mjölken redan då?! ) Jag har alltid fått höra att fullkorn ger diarré..inte tvärtom! Den vällingen hon har fått heter " mild fullkornsvälling från 12 månader " Så hon borde ju klara den tycker man ju! Och vi har inte gett henne en hel flaska såklart =) Bytte ut 2 skoper bara! Annars vore det inte så konstigt!! Nej vi ska inte provocera mer. Men eftersom jag ska till läkaren snart igen vill man ju vara förberedd och ha gjort en provocation. Annars är det de första de ber en göra. Lilla dottern kommer vi inte provocera förens om måååånga månader ( var ju drygt 2 månader sedan sista menade provoceringen )
    ville inte låta elak det var absolut inte menat så.

    Jo fullkorn kan ge förstoppning om man inte dricker tillräckligt. så är det med all fiberrik mat.
    Ja men då vet ni ju nu o kan stå på er hos läkaren med henne.

    vår store son har fått majsvälling hela tiden o han slutaed med välling när han var 2 år o 10 månader. Han klarade inte fullkornsvällingen alls...
  • EL I
    Tibell skrev 2010-03-31 21:09:57 följande:
    Ingen fara =) Hon dricker ju bra i övrigt! Hon har en vattenflaska hon brukar vandra omkring med! Majsvälling klarar INTE stora dottern. Hon blir förstoppad direkt! Vad gör ni välling på till era stora barn ?! Alltså mjölkfri
    eftersom lilla killen är veteallergisk så får han i nuläget bara  nutra som välling men han dricker nästan aldrig välling. kan vara kanske 1 gång i veckan.
    Innan fick han enagos välling.

    nä de flesta blir ju förstoppade av majsvälling men majsvälling är också väldigt "snällt" vilket betyder att det KAN funka ändå. Stora killen är alltid förstoppad men vi såg ingen skillnad med eller utan vällingen. nu äter han ju inte välling  alls o han är ändå förstoppad. kanske berodde på hennes mjölkallergi o inte vällingen??
  • EL I

    ibland så kan de liksom t ex kissa på sig av att de är förstoppade eller att tarmen som är full av avföring trycker "igen" blåsan som gör att kisset inte kommer ut o OM det kommer ut så kan det komma lite i taget = de kissar på sig.

    vår stora son kissar o bajsar på sig när han är förstoppad


    Tibell skrev 2010-03-31 21:21:28 följande:
    Ja vi funderar ju på de. De veckor hon fick mjölkfri välling samt inga rena mjölkprodukter ( kunde fortfarande finnas lite i maten ) bajsade hon varje dag. Det har inte hänt på hur länge som helst! Så hon mår helt klart bättre på mjölkfritt =) Men någonting i la märkte till var hur mycket hon kissade av mjölkfritt. Hon är ofta väldigt dålig på att kissa ( kunde kissa bara 3-4 ggr på en dag ) men då kissade hon flera gånger i timmen ibland. Vad kan det ha berott på?! Det är så jobbigt att se sina barn vara förstoppade! Hade man kunnat ta hälften av deras smärta hade man gjort det utan att blinka!
  • EL I
    Tibell skrev 2010-03-31 21:34:18 följande:
    Fast hon kissade aldrig på sig. Utan kissade alltid i toaletten och kunde hålla sig om jag inte kunde hjälpa henne just nu! Och hon kissade MYCKET vid varje tillfälle också. Och det var ju under tiden hon fick mjölkfritt och bajsade varje dag kisseriet började ! Men det kanske bara var något knas... =)
    om jag förstår  dig rätt så kissade hon mer o oftare när hon fick mjölkfritt o när hon INTE hade mjölkfritt så kissade hon väldigt lite o sällan?? eller har jag fel?

    alltså antingen är det bara en slump eller så beror det på att när hon INTE hade mjölkfritt så tryckte avföringen (då förstoppad) på blåsan och "snörpte" av urinen och därför behövde den vara väldigt full för att hon skulle känna att hon var kissnödig o få ut nåt.
  • EL I
    kvinna79 skrev 2010-03-31 21:57:24 följande:
    Hur gör ni andra för att få nutrat att smaka bättre när bäbin har svårt att acceptera smaken?
    beroende på vad ditt barn har för symtom så kan man även blanda med gamla ersättningen (om hon/han ätit sådan innan) och sedan fasa ut den efter ett tag.
  • EL I
    Lalalong skrev 2010-04-01 18:30:59 följande:
    Tidigare satt eksemen bara i ansiktet, nacken och i svålen. Idag ser hon ut så här på bålen
    usch ser verkligen inte skoj ut
Svar på tråden Mjölkallergitråden - bebisar