Kavat skrev 2010-09-11 18:23:20 följande:
Jag har inte gjort det men Blå Myran. Min lille kille reagerar på enbart kontakt med ägg så han får absolut inte utsättas för ägg. Så i vårt fall är det noll tolerans.
Men hur man gör och var man gör det beror ju på reaktioner och testar. Men om man nu redan gett ägg utan att märka av allergin så tydligt så får ju barnet inte andnöd och då kanske en viss mängd tillagat funkar. Men det där berhöver man ju diskutera med läkaren också. Man ska ju aldrig ge ägg till ett barn som reagerat kraftigt på eget bevåg!
Och har man ätit ägg utan att märka några symtom av tillagat ägg fram tills det att man gjort pricktest som då visat positivt för ägg är det oftast bara bra att fortsätta ge ägg i den mängd som tolereras utan att få några symtom - för att bibehålla den tolerans man har mot ämnet istället för att börja ha nolltolerans för allt med ägg, då kan toleransen istället minska om man har viss tolerans och tar bort det helt. Även om man skulle få reaktion av ägg i tex majonäs/glass (eftersom det då är rått), men kan äta tillagat ägg utan att få någon reaktion (proteinetstrukturen i ägg förändras mycker mer än andra ämnen av värmebehandling) så bör man låta bli ägg i rå form, men fortsätta att ge tillagat ägg - just för att bibehålla toleranser.
Har man fått kraftiga reaktioner även av tillagat ägg tidigare så brukar man följa med pricktest hur det utvecklar sig. När pricktestet ger väldigt små/inget utslag så brukar det vara att man då börjar att testa med att väldigt försiktigt prova att introducera små, små mängder med tillagat ägg. Och då börjar man ugnsbakat ägg som varit inne länge i ugnen som tex några smulor av sockerkaka innehållande ett ägg (eller ibland att man börjar med enbart äggulor eftersom huvuddelen av proteinet finns i vitan) och därefter ökar mängden så att det blir först när det funkar med någorlunda normala mängder med ugnsbakat ägg som man testar med stekt ägg som tex pannkakor och föst när det går med stekta saker med ägg i att man testar med rent ägg i kokt/stekt form. Och om det också går så testar man med rått ägg i form av glass/majonäs etc. I korta drag hur man brukar gå till väga.
Och sen förekommer det ju också att såväl pricktest som blodprov kan visa falskt positivt, dvs att det ger utslag på test men att det inte uppstår några symtom över huvud taget när man utsätts för ämnet - även om det är betydligt vanligare att det visar falskt negativt, dvs visar inget på tester men symtom vid intag.
Tester är ändå bara ett hjälpmedel och en ledtråd man kan använda sig av, det absolut viktigaste är hur man reagerar på intag av ämnet.