• claire

    Vi som bor i Malmö och är gravida eller planerar barn - del 4

    Oj, jag är väldigt retro och praktiskt lagd också. Ganska genusmedveten.
    Jag och min mamma och min syster var på Maxi häromdagen och skulle köpa varsitt par strumpor till ett (tjej-)tvillingpar som vi känner. Jag ville hitta några som inte var rosa, men det minst rosa vi hittade var ettpar (1 PAR!!) som var gröna med rosa antihalkskydd. Sen såg jag några gröna strumpor och tänkte att "de tar vi"! Sen ser jag att det står med stora bokstäver: Boys socks och Girls socks på lapparna till strumporna. Backade lite och tittade upp, och ser då att hela väggen är uppdelad i rosa och blått, tjej- och kill-, prinsess- och spiderman-. Och jag måste säga att jag stör mig ngot fruktansvärt på att det är så. Små bebisar med storlek 52 har inte uppfattningen om vilken färg de "ska" ha. Varför ska vi skapa dessa "roller" åt dem? Det gör de väl så bra själva SEN efter tycke och smak?

    haha.. jag blir rätt uppspelt vid såna här diskussioner..

    Fram tills igår har jag haft otroligt ont i mensmagen. Nu känns det som att det gått över. Kanske har missat äl, men i såfall gör det inte så mycket. Jag kommer vara förberedd på mens..fast vi KAN ju ha prickat in.. hmm...

  • claire
    mojutten skrev 2010-01-21 09:53:37 följande:
    Glömde lägga till ett Lycka till Claire! Fler plus i januari tycker jag, det är ett förnämligt sätt att börja året på :)
    hihi, verkligen! Då säger jag TACK DETSAMMA och så håller vi våra tummar som vanligt!
  • claire
    Lurven83 skrev 2010-01-21 10:03:51 följande:
    Jag blir inte upprörd iaf, men sen kanske jag inte varit ute och kollat kläder än så mycket så har då inte märkt nått. Fast jag är inte sån som blir läätt upprörd över saker. Känns som alla får ju välja själv vad dem vill ta på sina barn oavsett vad affärerna säger.
    Absolut. Det jag blir upprörd över är hur samhället tycks styra HUR man ska välja.
    Varför står det överhuvudtaget "Boys socks" på ettpar strumpor som jag kanske vill köpa till en flicka? Det är ju lite att försöka styra anser jag.

    Men sen kan man ju strunta i etiketten och go for it ändå. Känns inte speciellt lönt att bli så upphetsad på Maxi direkt
  • claire

    Nilla, förresten. Hur gick det med detdär fickparkeringstestet? Blev du klokare av det jag skrev?

  • claire

    Okej. ÄL är antagligen officiellt över. No more chances for now.
    Enligt mina beräkningar bör jag haft äl tidigast förra helgen och senast igår. Och vi har sexat torsdag-lördag-torsdag. Så chansen finns. Men hur stor den är vet jag inte.
    Nu blir det väntan....
    Gullan: Jag tänker på dig och hoppas att blodiga flytningar betyder nånting bra!! Hur går det nu?

  • claire
    heavensangel skrev 2010-01-24 13:25:31 följande:
    Har spenderat förmiddagen på Ikea. Spanade in bebisgrejjer. :) Köpte en bokhylla att fylla våra dvd:er med. Rätt nöjd. Sambon sätter just nu ihop den och jag tittar på :)Tian: Tror att det va du som va på bebisavdelningen. Eller har jag fel?? Blå badbalja inköptes? Var inne i en diskussion med sambon angående skötbord så jag reflekterade först efteråt att det var nog du :)
    Hihi--gissa vad? Jag och sambon ska till Ikea nu i eftermiddag (efter lite tjat från min sida..)! Haha, tre från tråden på ikea. Kul söndagsnöje! Önskar att jag fick handla hem lite mysiga bebissaker..
  • claire

    Haha, ja gemensamma intressen verkar vi ju verkligen ha! Eller också är söndagar en utmärkt Ikea-dag

    Vi hittade ett glasskåp (kisen vill gärna leka med många saker, bl.a min killes små gubbar som han målar, så han har önskat sig ett sådant), en stålampa, 3 runda mattor till köket, en tvättkorg och en kastrull och några andra prylar. Nödvändiga grejor. Känns skönt att inte ha "slösat". Kom nyss på att det ENDA jag hade tänkt köpa (det jag visste att jag ville ha där) var ett nytt duschdraperi. Tror ni att jag fick med något hem eller??

    Tian: VArje gång vi är på Ikea och går föbi fårskinnsfällarna så säger jag (och har sagt i typ 5 år) : En sån ska min bebis få ligga på!

  • claire
    Zixi skrev 2010-01-24 21:49:21 följande:
    Grattis till det tusende inlägget (värst vad vi skriver) och ograttis till mensen. Den framtida bebis kanske inte gillar sommrar och vill vara en vinterbebis istället? *kram och lycka till nästa gång*
    Eller så VILL den vara en sommarbebis.. fast det tar ju lite tid, så vi hoppas att det vill vara en julbebis! Och jag hoppas fortfarande på en oktoberbebis. Elva är dock mitt turnummer, så jag känner lite inom mig att kanske blir det antingen månad 11 eller så blir det helt enkelt ÅR 2011. Fast det är klart att har det tagit sig denna månaden så blir det ju månad 10. Men 201010 är ju också rätt coolt.. och HELT okej!
  • claire
    Lurven83 skrev 2010-01-25 11:00:18 följande:
    oj vad tiden går snabbt, inte mycket jobb kvar, måste vara skönt.  Har ingen aning hur det funkar, men man måste väl ta ut semester om man ska vara ledig innan man ska föda.?
    Nej, man får ta ut mammapeng (föräldraledigt) tidigast 2 månader innan BF. Så har det varit innan iaf..
  • claire
    Nilla21 skrev 2010-01-25 12:35:50 följande:
    ihhhhh min svägerska ska till hbg idag för de har inte plats för hennes barn i malmö :S de blir ju födda isåfall i vecka 34+ nästan 35 om de sätter igång henne ikväll :P små söta pojkar hihi tråkigt att de ska behöva åka till hbg liksom men men de kanske är bättre där.... hon har ju havandeskapsförgiftning o de e tur egentligen att de fått vara kvar dessa 3 veckorna hon haft detta...men gud vad vatten hon lägger på sig 4,5 kg på 4 dagar :S inte klokt... hoppas allt går som de planerat och inte läkaren håller kvar bebisarna ännu längre för hon mår ju inte precis bra av att ha havandeskapsförgiftning
    Helsingborg är jättebra! Jag kommer ifrån nära där, och många jag känner har fött där och säger att det är kanon! Hoppas det går bra för din svägerska,och att pojkarna mår bra!
Svar på tråden Vi som bor i Malmö och är gravida eller planerar barn - del 4