• Zixi

    Vi som bor i Malmö och är gravida eller planerar barn - del 4

    Gullan skrev 2010-01-19 20:46:34 följande:
    Det är BIM-6 idag och jag har tydlig mensvärk som strålar ner i benen. Det brukar jag aldrig ha så tidigt, även om spottings kan börja så tidigt. Vad tror ni...kan det vara ett gott tecken? Jag vågar inte hoppas för mycket.
    Jag hade vad jag tolkade som spottings på bim-6 till bim-4. Min man hävdade att det var nidblödningar men jag trodde inte på honom. Det visade dock sig att han hade rätt...
    Juli - 2010
  • Zixi
    Ronyas matte skrev 2010-01-20 17:41:02 följande:
    Vart går du nu då? Limhamn? Skönt att du fick en bra barnmorska   Har själv tankar på vart man ska vända sig när man väl blivit gravid... Vill ju gärna gå privat men det verkar ju vara omöjligt.. Annars blir det väl "familjens hus" här i närheten som man tillhör.. Någon med erfarennhet från dem?Denna gången tror jag att vi prickat Äl.. om den infaller som den "ska"... Känns lite konstigt idag faktiskt.. men har kanske Äl idag istället??
    Jag går på Familjernas Hus men kan tyvärr inte säga så mycket om dem. Varit på inskrivningen hos en barnmorska men ska i framtiden gå hos en annan. Trevliga människor i väntrummet.... mycket mer än så kan jag tyvärr inte hjälpa dig med.
    Juli - 2010
  • Zixi
    Nilla21 skrev 2010-01-20 15:52:36 följande:
    en annan sak.. vi har ju redan beställt vagn  vi valde ju den som ligger i mina bilder funkar den färgen ändå för pojkar? haha syrran säger nej liksom men den e ju så mörk mörk lila...
    I min värld är mörklila väldigt könsneutralt. Det hade kanske varit en annan sak om den varit ljust syrenlila men på bilden såg den väldigt mörk ut. Tror att det blir perfekt oavsett vilket kön som tittar ut om några månader
    Juli - 2010
  • Zixi

    Det där med färger till barn är besvärligt. Jag gillar överhuvudtaget inte pastellfärger alls och kommer att kämpa för att undvika allt för många pastelliga barnkläder. Värst är ljusrosa och ljusblått! Kommer att förbjuda folk att köpa rosa kläder till vår flicka, om hon ska ha rosa så ska jag personligen välja en nyans jag står ut med.

    Om hon inte blir rödhårig så blir det en massa i rött. I övrigt ligger grönt, orange, svart, vitt, grått och ev brunt bra till.

    För att inte tala om leksaker, min man srtår överhuvudtaget inte ut med hysteriskt färgglada plastleksaker. Däremot gillar jag brios rena färger: svart, rött, gult och lite grönt.

    Vi får lämna instruktionslistor till våra familjer   Sen bor vi så litet oxå så vi kanske borde minimera antalet presenter varje person får ge... Och leksaker som tar upp en hel kvadratmeter själv är totalförbjudna!

    Vi kanske borde flytta snart...


    Juli - 2010
  • Zixi
    Subklavia skrev 2010-01-21 22:36:17 följande:
    Allt gick jätte bra idag på KUB-testet. Hade 1/11244, så risken var väldigt låg. Var helt fantastisk att få se den lilla sprattla omkring i magen. Jag är super glad!
    Grattis! Till både ett bra resultat och en pigg liten bebis
    Juli - 2010
  • Zixi

    Hur vet man om man har ont av foglossning eller nåt annat?

    Har ju börjat min praktik nu och sitter på en arbetsstol hela dagarna. Den är inte inställd till mig och lär nog inte bli det av nån som kan heller   Får ont långt ner på ryggen (där rumpan börjar typ) så snart jag sätter mig ner. Kan inte sitta som jag är van vid hemma, uppkrupen i skräddarsits i soffan.

    Om det är foglossning så kommer det ju bara att bli värre och värre. Funderar lite på att köpa en pilatesboll och ha på jobbet istället för stolen, men vet inte om en sån är hög nog, kan tyvärr inte sänka skrivbordet.

    Ont


    Juli - 2010
  • Zixi
    Lurven83 skrev 2010-01-22 10:36:19 följande:
     Zix : oj låter jobbigt, men prata med din barnmorska, hon borde ju veta.
    Om jag bara hade haft en barnmorska.... Jag kommer att få träffa min nya bm runt vecka 25. Den jag hade vid inskrivningen tror jag knappast kommer att hjälpa mig, kan nästan garantera att hon skulle svara "man kan ändå inte göra något åt foglossning". Ju mer jag kommer i kontakt med vården här i Malmö desto mer besviken blir jag. Man måste ha gott om tid (för telefonköer) och stå på sig så att man blir blå i ansiktet för att få den vård man har rätt till.
    Juli - 2010
  • Zixi
    Nilla21 skrev 2010-01-22 10:31:33 följande:
    grattis surikaten..Lurven83 va tråkigt att du inte kan ligga på mage...jag e jätteförskyld natten har varit olidlig här med... hoppas de inte skadar bebisen för att jag har feber o e förskyld.... försökt googla o de står ju att barnet är skyddat i livmodern... det är inget man kan göra åt egentligen förskylningen utan de e vila o dricka mycket som gäller ju.nu börjar jag fatta att ja e gravid.. hela magen hålller på att kittlas alltid o ont i ryggen har jag... tänk att de skulle ta 20 veckor innan jag fatta det på riktigt haha
    Tror att du bör behandla din feber med alvedon men i övrigt är det verkligen inget du kan göra och som sagt, bebisen är väl skyddad där nere
    Juli - 2010
  • Zixi

    Läskig video, jag hoppas att min flicka är lugnare!!!


    ">


    Juli - 2010
  • Zixi

    Missade att fira min hundrade dag.... uppmärksammade dag 99 i förregår och insåg nu att jag är på dag 101...  Kan i alla fall fira att jag passerat hundra dagar.

    Köpte en ny pyjamas igår, den är så sjukt skön. Som en orgasm i tyg *ler*  Det är alltid kul med kläder som man blir glad av att ha på sig.

    Har haft världens mysigaste dag med mannen idag. Sovmorgon och sen har vi tittat på romantisk anime och bara myst. Det är första helgen på månader som jag orkat umgås aktivt, jag är med på ett helt annat sätt än tidigare. Inser nu hur trött jag har varit. Har dessutom lagat mat till honom för första gången på mycket länge, fram tills nu har han tagit hand om mig så jag har en del att återgälda.


    Juli - 2010
Svar på tråden Vi som bor i Malmö och är gravida eller planerar barn - del 4