Vi som bor i Malmö och är gravida eller planerar barn - del 4
Har oxå hittat hit! Bra namn på tråden Gullan!
Kom hem från julfirandet igår, var helt slut!!! Har använt upp mina sista krafter på att socialisera med släkten. Nu ska jag vila i några dagar så jag orkar med nyår.
Det har varit jätte-kul att berätta för familjen, massor av reaktioner. Svärföräldrarna blev gladare än jag förväntat mig och verkade helt ok med att vi använt oss av donator. De började prata om badrumsrenovering och en sådan tackar jag inte nej till Svärsystrarna blev helt överlyckliga!
Min pappa och hans flickvän började båda gråta av glädje. Mamma kunde knappt fatta att det var sant och är jätte-glad. Samma gäller mina syskon och jag har redan förvarnat dem om att de kommer att få vara barnvakter och att jag ska hålla i en blöjbytningskurs för dem. Sen fick i stort sett hela mammas släkt veta på släktens julfirande men det är ok för de kan alla ta ett missfall. Det hade inte pappas släkt fixat så där fick bara farmor och faster med familj veta.
Ingen anade att jag skulle kunna vara gravid eller att vi ens skulle skaffa barn på många år så det kom som en glad överraskning. Sen ska min kusin och hans fru få sitt 3e barn i juni så de blev extra glada för första nästkusinen.
Det såg inte så bra ut för min svärsysters graviditet kring jul men nu ser det ut som att hon kanske kan hålla inne bebisen till januari vilket vi alla hoppas på
Det blev lite mer rökt och gravad lax än min samvete egentligen klarar av under julen men det finns inte så mycket annat ätbart på julbordet när man är glutenintolerant icke-köttätare... Ägg, lax och jansson om det fanns. Har ätit protein på tvären så nu kan vi leva billigt ett tag framöver här hemma
Nyårsplanerna är äntligen spikade, middag med nära vänner och det ska bli jätte-roligt att berätta för dem att jag är gravid. Sen ska vi ägna resten av kvällen åt att övertala dem om att oxå skaffa barn!
Hoppas att alla ni andra oxå hade en riktigt trevlig jul! Ser fram emot att få igång promenerandet igen i januari, känner att kondisen börjar svika mig...