Pinklady86 skrev 2008-10-02 21:23:34 följande:
Födde du barn igår..?? Då minns du ju exakt hur ont de gjorde..?? :) E de sååå farligt som man tror..? Att man ligger o skriker och tror att man ska dö..??
Jag har varit med om två förlossningar. Den första blev lite komplicerad och slutade med akutsnitt. Andra gången födde jag tvillingar.
Visst gör det ont, konstigt vore det väl annars, men för min del har det aldrig känts som att jag ska dö eller som att det inte går att hantera smärtan. Jag har inte heller känt något behov av att skrika, jag har nog mest bara legat och grymtat *S*
Det finns särskilda barnmorskor som har utbildning i att hjälpa förlossningsrädda kvinnor. Är man förlossningsrädd kan man få gå på särskilda träffar och samtal under graviditeten för att försöka bena ut rädslan och lära sig hantera den. Jag har uppfattat det som att den modellen hjälper väldigt många förlossningsrädda att få en bra förlossning utan den där skräcken.