Gravid 13 åring, reaktion?
Hur skulle du reagera om din 13 åring kom hem och skulle bli mamma/pappa?
Hur skulle du reagera om din 13 åring kom hem och skulle bli mamma/pappa?
FaRieTaLe,eh absolut inte vart har du hört det någonstans? Jag är mamma till mitt blivande barn och hon är mitt och pappans ansvar och vi är hennes förmyndare, absolut inte någon annan!
Hur skulle det funka för det första, vem skulle vara förmyndare över barnet, mormorn, farmorn?
hannahlilla
När jag läste juridik så tog vår handledare upp just en sån grej och sa att ett barn som är underårig inte får vara förmyndare över någonannan.
Ska kolla vidare på detta och se om jag hittar något på Föräldrabalken, kan ju hända att jag helt missuppfattat detta.
oj,,,,,jaa,,,,jag skulle nog bli chockad,,,,,ekonomiskt psykikt o skolan o allt,,,,jag skulle stödja henne men abort låter bättre
Ja det va det du talade om. du kan ju inte tvinga han.
jag tror att det är så att om en under 15 år blir med barn så blir den andra parten åtala för sexuellt umgänge med minderårig. Vad som händer med barnet vet jag inte....
Mirakelkaka - nej, men om jag skulle hjälpa till ekonomiskt och med tid, så är det största kravet att han går ut gymnasiet.
Skulle göra mitt yttersta för att barnet skulle välja abort.
13 år är väldigt ungt att bli förälder, skulle min lilla tjej komma hem & säga att hon e gravid när hon är 13, skulle jag bli väldigt ledsen. 13 år har precis livet böjat.
Jag skulle aldrig tvinga någon att göra abort men det hade kännt så fel att min lilla tös skulle bli mamma redan då. Skulle nog prata VÄLDIGT mycket om vilket stort anvar det är oxå vidare.Hoppas verkligen inte jag hamnar i den situationen!!!
Jag blev gravid när jag var 16,gjorde abort,vilket jag haft lite ångest för från och till.Tror ändå att det var det enda rätta,var absolut inte mogen för barn då.
Skulle min tös komma hem och säga att hon var gravid skulle jag nog försöka råda henne till abort.Ville hon ändå ha barnet gäller det väll att stötta så mycket man bara kan,se till att hon går färdigt skolan osv.
Det finns ju exempel på väldigt unga mammor som trots allt klarar det jättebra,kanske man växer in i ansvaret ändå?(men13,bara lilla barnet själv )