För gammal för separation?
Hej,
Grubblar o grubblar...
Man 45 år.
Vi har det ganska bra, barn i skol- och förskoleålder, kan prata om mycket och delar syn på livet och intressen.
Men sexlivet är totalt stendött, ingen passion, ingen gnista och min fru vill ha det så.
Vi har provat allt det där med tid för varandra, ingen press osv osv men det är dött.
Jag har provat att ha någon vid sidan om men det var liksom inte det jag ville ha, smyga och ljuga är inte min grej upptäckte jag, samt att jag vill ha en riktig relation.
Min drömrelation är att vara särbo och bygga det hela på romantik snarare än att dela vardagsslit. Der jag funderar på är om mittt tåg redan gått så att säga? Inser nu i efterhand att jag kunde ha haft detta för 10 år sedan men förstod det inte då.
Så den eviga frågan är, skiljas eller leva vidare och ha det OK, men inte riktigt bra?
För om jag skiljer mig kan jag visserligen få en bättre relation med mer sex och kärlek, men mycket annat blir ju jobbigare med bostad, delad vårdnad etc
Så snälla kom med råd hur jag kan tänka och hur ni har tänkt!
Som sagt så kommer min fru inte att ändra sig, hon är inte längre attraherad av mig och så är det med den saken, så att prata med henne kommer inte att hjälpa, stannar jag kommer vår relation att se ut såhär.