-----Rökning under graviditeten-----
Har inte läst hela tråden, men förstår vad det går ut på!
Jag har inte heller lyckats sluta och är i v. 20, jag röker fortfarande 2-3 cigg om dagen och har plockat och ändrat i vanorna, men kan inte bli fri från dem.
Inte röka efter maten, inte med kaffet, inte innan sängdax, inte bland folk, inte, inte, inte!
Så vad gör man när man är röksugen så man spyr av att det snurrar i skallen, man har andnöd och svetten rinner - abstinens!
Ja inte hjälper det att gråta, inte att vara otrevlig mot andra eller ge sig på döda ting.
Vad ska man göra för att återfå förståndet?
Ju värre samvete man redan har över att man röker, blir inte bättre av att man tänker på det. Det framkallar bara ångesten ännu värre och gör röksuget värre och värre. De dagar då ångesten som rökare sätter sig som värst går man fram och tillbaka och kanske röker det dubbla. Hellre anser jag att röka få cigaretter och må bra i övrigt än att ha dåligt samvete över dessa få jag röker och röka ännu mer.
Alla som tycker något är viktigt för dem själva anser säkert inte att det är farligt för dem och deras graviditet, och hur man än ser på det så hade det varit värre om man inte hade brytt sig alls utan fortsatt festa, käka värktabletter och rökt under graviditeten.
Men jag tror ju att alla inser att de gör fel och håller sig enbart till en sak man inte ska under graviditeten, saker som de själva anser vara viktiga för att de ska må bra!