Inlägg från: Anonym (Omvänt) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Omvänt)

    Att vilja vänta

    Visst, det hela är en fin tanke. Men sex är ju hela grejen med att ha ett förhållande.. Jag ville vänta med att ha sex med min kille innan vi träffades, några månader eller så.. Sen när vi träffades så ville jag inte vänta då attraktionen var så stor. Och det tolkar jag som något positivt. 

    Jag undrar hur du inte kan vilja ha sex med honom redan nu? 

  • Anonym (Omvänt)
    Anonym (..) skrev 2025-03-18 23:27:41 följande:
    Jag vill absolut vara närmre och intim med honom, men för mig är mina värderingar också viktiga. Vi har varit tillsammans sedan 2018 och har klarat oss bra utan sex. Sen tycker inte jag att sex är hela grejen med ett förhållande, man kan vara nära varandra och visa kärlek utan att ha sex.
    Alltså jag förstår själva tänket. Men jag tycker det är synd då du/ni går miste om den intima delen med varandra och har gjort det i 7år. Livet är till för att levas.

    Och jag tror tyvärr att din bild av vad sex är/inte är, inte stämmer med verkligheten. Jag tror du kommer bli väldigt besviken. 
Svar på tråden Att vilja vänta