Anonym (Ardna) skrev 2025-04-10 10:24:00 följande:
Åh så drygt! Jag hade en dermoid cysta på min äggstock, den var så stor att de ville ta bort den och avrådde graviditet till efter operation. De flesta cystor är ofarliga, hoppas din inte ens behöver tas bort och inte ställer till några bekymmer 🙏 Men om den ändå gör är det bra att de hittat det och du kan få hjälp 🥰
Verkligen! Hade du ont eller besvär av cystan? Jag har ingen smärta.
Hur länge fick du vänta på operation? Allt man vill är ju att bli gravid och få vara frisk. Nu, nu, nu. För mig räknas varje vecka och månad i hopp om snart bli gravid.
Två veckor kvar till kvalificerat UL. 1 Mån kvar till ÅB och bedömning av UL. Orolig att man därefter behöver vänta länge på åtgärd - vad det nu än är.
Jag frågade om ?pingisbollen? påverkar fertiliteten och hon sa att den inte borde göra det då den sitter framför ena äggstocken, högt upp. Men man vet inte förens man vet vad det är. Hon sa även att jag borde ha extremt ont men känner INGENTING, inte ens när hon tryckte på magen.
I övrigt så hon:
- Tunn och fin slemhinna efter mens
- ÄL nästa vecka
- Hö äggstock 2 stora ägg och många små på rad, sitter ganska långt ner
- Vä äggstock, svår att hitta, sitter högt upp, många små ägg syns bakom ?bollen?
Hon varken räknade eller måttade äggen så har inga referensvärden😌