Anonym (Sunt förnuft) skrev 2025-02-07 18:51:29 följande:
En galning JA men också en terrorist.
Fakta: Terror genom tiderna
Terrorism är inget nytt. Det har funnits i många hundra år, i stora delar av världen. Personer eller grupper har använt terror för att skrämma landets ledare.
På 1920-talet och fram till 1960-talet var det många som startade terroristgrupper för att dom ville att deras land skulle bli ett eget land med egna lagar, istället för en koloni till ett större land. Till exempel den Irländska republikanska armén, IRA, som bombade och sprängde och sköt människor för att få igenom att Nordirland skulle sluta vara en del av Storbritannien.
På 1970-talet fram till 90-talet var det ofta terrorgrupper i andra länder som till exempel kidnappade människor eller tvingade piloterna i flygplan att flyga dit terroristerna ville, för att få igenom sina politiska önskemål.
På 1990-talet hände det att nynazister i Sverige sprängde bomber för att skrämma och skada invandrare, och för att förstöra moskéer och synagogor.
År 2001 hände den värsta terror-attacken hittills i vår tid. Terrorgruppen Al-Qaida körde in med sina flygplan i två skyskrapor mitt i New York. Många tusen människor dog. Al-Qaida sa att dom gjorde det som hämnd för att västvärlden förtryckte muslimer runt om i världen.
2011 var det en norsk terrorist som dödade många människor för att han hatade bland annat invandring, mångkultur, islam, kommunism och feminism. Först sprängde han bomber i Oslo så att åtta människor dog. Sen åkte han till ön Utøya och sköt ihjäl 69 människor, varav många var barn och ungdomar som var med på ett politiskt ungdomsläger.