Ezmeraldah skrev 2025-02-04 13:13:00 följande:
Det finns ju olika ätstörningar. Hon kan ju ha tankar om att "motionera efter dagens måltider", motionera som "kompensation för maten". Eller trösta sig med godis. Tänker att hon går ut strax innan matbutiker brukar stänga? Om hon går ut samma tid vardag som helg så låter det mindre troligt att hon spanar på nån. I så fall skulle ni nog se nåt mönster i vilka tider hon går ut vissa veckodagar. T. ex 20.30 tisdagar och torsdagar för då går killarna i klassen hem från sin fotbollsträning, eller liknande. Om hon spanar på nån skulle hon nog vara sminkad/fixad, varmt klädd och ha mobilen med sig. Sportigt klädd, ofixad och utan mobil så är det nog för att motionera men då skulle ni ju se att hon är svettig och röd i ansiktet och duschar efteråt? Drar hon iväg väldigt plötsligt eller verkar det planerat och rutinmässigt? Vad gör hon innan? Ser på tv i vardagsrummet? Eller är hon i sitt rum med stängd dörr? Om du beskriver hur hon beter sig innan och efter promenaden så blir det mycket lättare att lista ut vad hon kan ha för sig.
Det är ju sant att det finns olika ätstörningar.
Matbutiken, den närmaste, stänger kl 21. hemifrån mig tar det ca 20 minuter att gå dit. Pappan bor mitt emot. Men då hon inte tar med sig mobilen, där även hennes bankkort ligger, så är köpa godis inte troligt de flesta dagar.
Vi äter middag runt kl 18. Vi sitter gärna en stund och pratar då. Runt 18.30 går hon ut i vardagsrummet och har tvn på och antingen tittar på något, spelar en stund eller har tvn på i bakgrunden och läser eller pysslar medan jag diskar. Hon stänger i princip aldrig in sig, om jag till exempel har en vännina hemma så kan hon lägga sig på sin säng oxh läsa men då stänger hon inte dörren.
Hon går inte ut sminkad eller fixad och uppklädd. Samma oftast jeans och collage-typ eller stickade tröja som i skolan, Vinterjacka och kängor. Hon är inte svettig när hon kommer hem så jag tvivlar på att hon springer. Gå är också motion.
När hon kommer hem igen gör hon sig i ordning för att gå och lägga sig, kan sitta en stund i soffan, och sen går hon och lägger sig vid 22.
Angående mobilen, som jag sa innan så dels använder hon inte den mycket över huvud taget, och sen så kan både jag och pappan påminna henne om att ta med den till exempel till skolan, och den kommer till hallen och sen ligger den på hallbordet eller trappan till övervåningen eller något ändå.
Angående mörkret, som en del har skrivit om, vi bor ganska högt upp i landet. Idag går solen upp efter skolan börjar och ner innan hon slutar.