Anonym (Hemskt) skrev 2025-01-22 02:55:20 följande:
Riktigt oklart, men ser detta konstant. Man ska ifrågasätta TS. Om TS utger sig för att vara en person som känner oro för ett barn och vill kontakta socialtjänsten och nu pratar vi om rimliga grunder som missbruk i den familjen, då är TS hemsk, falsk och ska absolut inte göra detta. Om en annan TS skriver att dom blivit orosanmälda till socialtjänsten så får den TS skylla sig själv och är hemsk. Ett annat exempel kan vara någon som blivit bedragen och är ledsen, då är den personen en dålig person. Frågor handlar om TS inte gått upp i vikt och blivit oattraktiv så dennes partner blivit avtänd och gått till någon annan. TS får inget stöd alls utan allt handlar om TS och varför den blivit bedragen eller valt en skitstövel till partner. Sedan om en TS varit otrogen så är den världens största idiot och hur den ens kan andas på detta jordklot.
Det jag försöker få fram här är att det spelar ingen roll vad detta handlar om, TS ska tryckas till oavsett om denne är offer eller förövare. Det är alltid fel på TS oavsett vilket perspektiv som TS har. Det är ytterst få nyanserade svar. Det såg helt annorlunda ut för tio år sedan. Då kunde TS rekommenderas en specifik terapiform när den varit otrogen, folk var intresserade genuint av att TS skulle få hjälp med att sluta vara otrogen och folk visade empati. Samma sak med den som var våldsutsatt. Idag känns det som att många blir påhoppade oavsett om dom blivit bedragna eller varit otrogna, det spelar liksom aldrig någon roll.
Kan bara hålla med dig om detta. Nu var jag inte aktiv här för 10 år sedan så jag kan inte avgöra om det blivit sämre eller ej men man kan kanske ändå fundera på orsaken. Är det så att det är ett fåtal personer som använder många nic eller är det många skribenter som håller på ?
Jag vill ju helst tro att det är ett fåtal personer.. Om det däremot är en allmän trend bland skribenterna så blir jag riktigt lessen. Detta skulle ju innebära att mobbingkulturen blir starkare.
Då är det nte så konstigt att våra skolor ser ut som de gör.