Inlägg från: Anonym (Värre för mig) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Värre för mig)

    Rynkor tidigt

    Om mitt problem ändå bara vore fula acneärr och rynkor...Själv har jag rynkor OCH har ett mindre fördelaktigt utseende. Om jag skulle bli snygg så skulle det krävas mer än botox, jag skulle behöva göra flera skönhetsoperationer. Avundas dig som ?bara? har rynkor och acneärr att bekymra dig över. Så jag har egentligen inga bra råd att ge men det finns de som har det värre. 

  • Anonym (Värre för mig)
    Anonym (Z) skrev 2025-01-13 17:45:16 följande:
    Skulle inte säga att jag har ett fördelaktigt utseende för övrigt heller. Är nog inte många som skulle anse att jag är ful, men inte snygg heller om man utgår ifrån vad normen tycker är snyggt.
    Allt går att sätta i perspektiv mot något annat förstås. Då förstår du mig och hur jag känner. Det är inte lätt att vara "ful" i ett samhälle där yta är så "viktigt". 

    Hur gör du för att acceptera dig själv? 
    Själv mår jag rätt bra så länge jag undviker speglar. Tyvärr är det ofta jag får hintar om sitt utseende av kollegor. Oskyldiga ord som sätter sig i huvudet. "Du ser inte ut som typen som använder solkräm direkt".
    Då vet du inte hur det är att vara ful på riktigt. Jag har inga råd men jag skulle vilja operera allt i mitt ansikte som är fult men det skulle bli så dyrt så jag skulle aldrig ha råd. 
Svar på tråden Rynkor tidigt