Anonym (Idag är det ingen verklig allmän värnplikt) skrev 2025-02-11 11:57:38 följande:
Du och jag KOMMER INTE LÄNGRE. Jag avslutar denna diskussionen med JUST DIG!
DET har ALDRIG FUNKAT när jag försökt föra en dialog med dig, och jag har aldrig sagt att man skall lägga sig med och dö. Är man som jag varit med i civilförsvaret kan man i stället rädda liv utan vapen, och min tro vet du ingenting alls om . Jag begår inga våldtäkter och stöder dem inte.
MEN MED JUST DIG som har visat en hånfull ton sätter jag punkt för denna tråden.
Det blir så när du tror din hobby ska vara grund för allt och hur bra den är.
Och när man bara synar den lätt i sömmarna, så finns det en massa elände i dess spår(Och sure, det är väl en massa positivt också, så det förnekar jag inte alls.)
Men när jag pratar om våldtäkter och sexuella övergrepp av sanna kristna som präster utger sig att vara.(Och sen detta stora antal också, som helst säkert bara är toppen på isberget.)
Så tror du att börja prata om muslimer skulle vara till en hjälp, komiskt nog ser jag det som att du bara gör det värre.
Och det är oerhört fascinerande att du inbillade whataboutism skulle radera alla dessa våldtäkter och sexuella övergrepp.
Och om din utopiska idé skulle vara för alla, så är det helt säkert ingen som bara lägger sig ned och dö, utan de får hjälp av de nazistiska styrkorna från ryssland.
Visste du inte ens om det?
Min ton av ifrågasättande, det kom av att du inbilla dig jag är minsann kristen.
Och jag vet också vad kristet betyder, och det är inte långt ifrån en hel del misär kristendomen ger oss.
Det var ditt argument, och var tvungen introducera lite verklighet till dig, men det gjorde att du nu säger att du ska springa åt andra hållet och låtsas om att kristendomen är inte så vacker som du försöker inbilla dig.
Och vapenfritt som utopisk idé är en svårt svårt SVÅRT fallerad idé.
Sade du varit lite mer sansad, så hade du sagt att jag tänker göra vapenfritt, men förstår att vapen behövs för att försvara ett land, men att jag gillar inte det, men förstår.
Tycker det är rätt skrämmande att du försöker inbilla dig vapenfritt är en lösning i verkligheten.
Och jo, hört du inte ska delta i en diskussion innan, se så bra det gick då och nu tillbaka igen med samma.