Vad äter folk? Fattar ingenting.
När vi var fyra år vi för kanske 6000 i månaden. Nu med tre varav en gymnasiekille äter vi för cirka 4000 i månaden. Tycker vi har bra mat. Inte funderat så mkt på det, det är vad vi vill prioritera att lägga. Lägger inte tid på att genomanalysera vi följer inte Portionen under tian eller så.
Huvudprincip är att vi äter i säsong och efter pris. Jag går sällan till affären med en matsedel i huvudet. Är apelsinerna billiga och fina, köp dem. Är det äpplena blir det äpplen. Är tomaterna dyra, tja då blir det inga den veckan,rivna morötter är också gott. (Samma princip med annat.)Ett par ägg från frigående höns kostar 8 kr, flrr behöver man knappast per person. Är kålen billig blir det kålpudding, ibland annars också förresten. Köper ofta grönsaker hos grönsakshandlare som tar in billiga partier. Fisk på kampanj? Jättegott i ugn eller panerat. Min lokala butik säljer färskvaror med kort datum till halva priset. Gillar jag dem köper jag absolut dem, är ingen datumfascist. Blir ofta bättre kvalitet än att köpa billigt på normalpris och lite kul att se vad det blir. Piggham, lammfärs, grytbitar? Köpte blandfärs på normalpris nyligen och grämde mig för att jag inte gått tidigare och hittat röda lappar men även så kostade lasagne till två middagar uppskattat 160 kr totalt, mer än vi brukar men ok. Alltid haft vatten som måltidsdryck fast blivit en del aspartamsötad saft på sistone, japp säkert inte nyttigt. Frukost varierar, själv äter jag gärna den omtjatade havregrynsgröten, men det kan bli några potatisbpurgare eller annat varmt också. Matsmart ibland men inte särskilt ofta. Sexpack havredryck i shoppingvagnen ibland för mängdrabatt men inte därför ok att någon häller i sig en liter om dagen.
Läsk, godis och chips är inte mat och går på nöjesbudget när man vill ha det. Föredrar själv popcorn, gott och mkt billigt i gryta.