Anonym (Anoo) skrev 2025-01-05 11:04:40 följande:
Att ha en glugg långt bak i munnen ser jag absolut noll problem med. Det syns inte och när jag vant mig känns det inte heller.
Det innebär inte några problem med de andra tänderna, käken eller bettet. Allt enligt käkkirurgen på sjukhuset, där tanden opererades bort.
Så ja, jag ser ett implantat som att kasta pengar i sjön.
Jag förstår inte vad tandhygienisten kostnad för kontroll av existerande tänder har med saken att göra. Det får du gärna förklara.
När det skulle vara aktuellt med implantat är svårt att veta när det inte finns något ev behov. Det skulle bero på var i munnen den saknade tanden suttit, om det syns och om tandläkaren bedömer att det påverkar käken eller bettet.
Hur du får detta i sammanhang med uteliggare vet jag inte det får du också gärna förklara.
Vad min partner lägger sina pengar på lägger jag mig inte i. Det skulle inte påverka min ekonomi oavsett.
Nog för att du ofta har en lite överlägsen stil, men här slog du iallafall ditt eget rekord.
Grattis!
Helt ärligt har jag trott länge att din person här i forumet är den du önskar att du blivit, där du sitter i din slita lya med ett gäng katter och en fimp i munnen.
Vidhåller alla tidigare synpunkter gällande implantat. Ledsen att göra dig besviken, 80 kvadrat centralt i storstad, alldeles för mig sjäv, äldre beståndet, låg hyra. inga katter eller fimpar, bra pension efter långt bankliv.. Just uttrycket "kasta pengar i sjön" triggade mig, det tyder på ointresse för tandhälsa. Nu har du ju koll på allt, grattis, men tro för all del inte att hålet efter en stor, förlorad kindtand inte märks. Inte när du står framför spegeln men när du spontant gapskrattar.