Jul hos svärföräldrar?
Är man och jag verkligen älskar mina svärföräldrar och att fira jul med dem. Kanske inte många män skulle säga det men jag gör verkligen det.
Jag hade en ganska trasslig barndom och jul hade jag inga direkt fina minnen av innan jag träffade min sambo.
Jul hos hennes föräldrar (det brukar bara vara vi fyra, nån gång kommer kanske någon mer släkting eller vän på fika nån av dagarna) har blivit precis det jag saknade.
Ingen stress, ingen jäkt, allt är så avslappnat och trevligt.
Svärmor är så duktig på att göra det fint och mysigt, man känner sig så bortskämd som bara kliver in i en "julbubbla".
Vi äter god mat, spelar spel, badar bastu och kollar någon film. Ibland blir det någon skogsutflykt om det är fint väder. Går i pyjamas, ligger i varsin fåtölj och läser böcker framför brasan.
Jag riktigt längtar varje år.