LiAmJo skrev 2024-12-03 15:09:29 följande:
Var framgår det att hon är tidigt i graviditeten? För mig var det akut trots mindre blödningar från 3e månaden och upptäcktes innan RUL. Och ställer hon en fråga här så tänker inte jag ha på mitt samvete att jag sett frågan och svarat "lugnande" snarare än ärligt. Som sagt, det kan vara lugnt men bättre att kolla en gång för mycket än en gång för lite.
Man kan ju kolla upp saker utan att kasta sig direkt till en akutmottagning också. Man kan prata med barnmorska eller boka tid hos gynekolog. Och har man bara blödning (om man inte blöder jättemycket) utan smärta tidigt i graviditeten behöver man normalt inte kasta sig in till akuten men jag förstår om man är orolig och det skadar såklart inte att ringa och kolla.
Och tar man kontakt för att ev bli sjukskriven är akuten inte rätt plats. Vad gjorde de på akuten menar du förutom att sjukskriva dig? Eftersom det var akut så måste de ju ha gjort nått mer då som räddade dig och barnet? För om det var en sjukskrivning du behövde så nej då var det nog inte så akut så att du inte hade kunnat boka en tid eller prata med barnmorska och få tid hos läkare på MVC.
Men ja om man har blödningar sent i graviditeten ska man ju alltid ringa förlossningen (efter vecka 22).