Inlägg från: Mrs Moneybags |Visa alla inlägg
  • Mrs Moneybags

    Nån som tycker vitaminer funkar?

    Först måste man ju ha en konstaterad brist för att kunna åtgärda den med tabletter.

    Jag tar t ex järntabletter regelbundet och känner mig oändligt mycket piggare än jag gjorde innan, när jag hade järnbrist. Läkaren sa att det tar ca 3 månader innan man märker skillnad, så en månad är nog för kort tid för att känna något.

    Jag tar bara de vitaminer jag har behov av: järn, b-vitamin och d-vitamin. I övrigt försöker jag äta en allsidig kost och det ska ju egentligen räcka för de flesta människor. 

  • Mrs Moneybags
    Anonym (Vitaminen) skrev 2024-11-26 09:10:49 följande:
    Jag är inte jätteförtjust i kött, föredrar kyckling men äter generellt rätt mycket vegetariskt och en hel del ost. Vet inte om det är tillräckligt. Jag dricker inte kaffe och rätt lite mjölk, men te dricker jag på morgonen. Sen tränar jag rätt hårt 3 ggr i veckan, men ser alltid till att ha ätit hyggligt ett par timmar innan det.

    Järntabletter är laxerande för mig och jag har på senare år konstaterats ha en autoimnun sjukdom i tarmen som jag misstänker skulle göra saken ännu värre nu. Tror inte jag hade den sjukdomen när jag åt järntabletter sist för det var rätt många år sedan. 
    Vegetariskt och ost funkar inte om man har järnbrist.

    Man måste först ta järntabletterna så att man kommer upp i normal nivå. Min läkare sa att det tar 3-4 månader att få bukt med bristen. Sedan börjar man känna sig normal igen.

    Man kan även få någon form av injektioner har jag läst, men jag vet inte när man tar till det. Du kan väl höra med din läkare? Då får du i alla fall inte magproblem. 

    Numera tar jag järntablett ca 2 gånger i veckan för att hålla järnnivån uppe. 
Svar på tråden Nån som tycker vitaminer funkar?