• Egon den stora

    Hur mycket bör man swisha för julklapp till pedagoger

    Tycker inte sånt hör hemma i dagens samhälle.  Arbetsgivaren ger ju en julgåva och föräldrar är knappast att betrakta som kund eller liknande.  

  • Egon den stora
    Anonym (rom) skrev 2024-11-21 14:59:41 följande:
    Egon den stora skrev 2024-11-21 12:56:40 följande:

    Tycker inte sånt hör hemma i dagens samhälle.  Arbetsgivaren ger ju en julgåva och föräldrar är knappast att betrakta som kund eller liknande.  



    Håller helt och hållet med här! Och om man vill tacka en pedagog lite särskilt så tror jag att ett kort med vänliga ord skulle kännas mer värdefullt än en julblomma eller annat som föräldrar brukar samla ihop till. 

    Inte heller säkert att pedagogerna vill ha alla de här presenterna som föräldrar kommer med heller. 
    Ja vi har haft någon lärare som engagerat sig mycket mer än vad man kan förvänta sig, då gav vi en liten gåva själva till denna.  
    Att samla in i klassen rent generellt känns fel. 
  • Egon den stora
    Anonym (rom) skrev 2024-11-22 12:01:53 följande:
    Ibland känns det mer som att det är för att vissa föräldrar ska få känna sig viktiga och duktiga och hålla i nån insamling och sen lämna över så att alla ska se och bli imponerade. Och så ska läraren stå där och se lagom tacksam och glad ut. 

    Nä, generellt så borde man avskaffa hela grejen. Bättre för alla. 
    Svårt att veta om det var ironi eller en rejäl övertolkning.
Svar på tråden Hur mycket bör man swisha för julklapp till pedagoger