• mammatill6

    Polisen övermakt

    Jobbigt att du så ofta drabbas av felbehandling av ordningsmakten. Trots att du alltid är oskyldig.

  • mammatill6
    Anonym (gn) skrev 2024-11-10 12:36:38 följande:

    Jag köpte cannabis så det va inte oskyldigt men jag köpte de för ahh ev slippa ta opiater jag hade utskrivna 8 tabletter om
    dagen .


     Min advokat sa när detta hände för 8 år sen att det inte fanns några bevis utan va ord mot ord o övervakningskameror hade visat min rätt men den va borta 
    spelar ingen roll 8 år sen 

    oskyldig hotat mitt ex att slå sönder mig sedan ringer polisen inte för ett brott utan när jag är på väg med taxi 


    ja om du är tillräckligt berusad så behöver du inte ha begått brott för att polisen kommer. och uppenbarligen tyckte både polisen och de som ringde att du var för berusad. Antar att du inte brukar hamna i bråk när du är nykter. 
    om du har upprepade problem kan du behöva lämna urinprov för att visa att du inte har ett missbruk, och eftersom du inte har det så är det ju lugnt.
    Arresten har ju övervakning så om det är som du säger att de varit hårdhänta så finns det ju på film.
Svar på tråden Polisen övermakt