• Anonym (K)

    Sårad av syster

    Såååå hon är skyldig att anpassa sitt liv efter din vilja bara för att ni alltid har varit nära förut? Är det så det funkar, att man liksom står i umgängesskuld till andra...? Det här med att hon är nykär och vill umgås med sin kille, det är inget du kan tänka dig in i? Respektera...? Vara glad för hennes skull...?

    Jag vet inte vad hon tycker att du styr och ställer i hennes liv, men hon hade så klart kunnat säga det när ni var ensamma. Nu blev det så att droppen fick bägaren att rinna över så det var nog något du sa som triggade henne.

    Det kan inte vara så att du har helt fel uppfattning om ert tidigare umgänge? Att du tror att du har uppoffrat dig på något sätt för din stackars singelsyster och "låtit" henne vara med? Medan hon kanske kände sig pressad och tjatad på ibland till att vara med er? En berättelse har ofta två sidor.

  • Anonym (K)
    Anonym (Yy) skrev 2024-10-24 23:02:04 följande:
    Nej det har inte med att bägaren rann över utan mer att hon gick till försvarsställning o kände att jag trampade på en öm tå. Det är svårt att förklara men det är fortfarande så att hon tjatar o vill ses men enbart på hennes villkor o kan jag då inte blir hon sur. Jag föreslår inte ens att ses nu utan hon nör det passar henne o kan jag inte blir det sura miner. 
    Klart det hade. Hon har fått nog av det hon upplever att du styr och ställer med hennes liv, så din kommentar var så klart just den droppen. Konstigt att du inte kan se det själv.

    Det verkar som att ni är lika goda kålsupare båda två kring att träffas på bara den enas villkor....
Svar på tråden Sårad av syster