Inlägg från: Anonym (Toker) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Toker)

    Rimligt att bo kvar som gammal i illa anpassat hus?

    Det är inte en mänsklig rättighet att det allmänna ska bygga om ditt hus för skattebetalarnas pengar. Det är tokdyrt att anpassa gamla byggnader till rörelsehindrade. Sånt får man bekosta själv i så fall.

    Däremot är det rimligt att kommunen ska hålla med seniorbostäder som de hyr ut till människor med funktionshinder.

  • Anonym (Toker)
    Anonym (Jomen) skrev 2024-10-21 12:19:11 följande:
    Fast det kan ju också komma in en avvägning om kostnad kontra nytta i det. Om den som kan bo kvar därmed håller sig friskare och inte belastar sjukvården i samma grad lika fort kommer det allmänna i många fall ändå ha sparat pengar på det.

    Den faktorn verkar man ofta inte ta med i kalkylerna av något skäl.
    Nä, skälet är nog för att det inte finns någon sådan ekonomisk vinst.

    Har du folk med behov av stöd boendes på samma ställe så blir det ju enklare för hemtjänst och annat service också.
  • Anonym (Toker)
    Anonym (Jomen) skrev 2024-10-21 12:57:55 följande:
    Fast nu var väl inte de saker som stod mot varann just hans trapphiss eller fler resurser. I hans fall skulle han ju tex få ett lägre behov av personal med en hiss mot området hade gått att bara honom på två man tex.

    Så du anser alltså i klartext att en 40-åring är mer värd än en 78-åring?
    Du menar att två stycken ska konka gubben rullstol i trappen varje gång han vill byta våning? Bortsett från det sunda förnuftet så finns det arbetsmiljölagar mot sådant.

    Ja, på så sätt att nyttan en i övrigt frisk 40-åring kan få ut av åtgärden är större. Är du så gammal och gaggig att du sitter fast i en rullstol så ska du in på hem.
Svar på tråden Rimligt att bo kvar som gammal i illa anpassat hus?