Inlägg från: Anonym (Jocke335) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Jocke335)

    Ok att shamea korta men inte överviktiga

    Pratade med min tjejkompis igår. Hon gillar långa män. Inga konstigheter där för mig. Jag låter alla ha sina preferenser och shamear ingen för dem. Jag är själv runt 190 cm.
    Det hon sa gnagde lite i min dock ?man vill ju inte datea någon dvärg under 185?. Samma tjej har tidigare varit väldigt hård mot killar som har någon som helst preferens kring kvinnors vikt.

    När jag tänker på det så har nästan alla mina kvinnliga bekanta utryckt hur viktig mannens längd är för hans attraktionskraft fast på olika sätt.Nu har jag aldrig gjort eller tyckt detta men hur hade det flugit om jag hade utryckt mig såhär om kvinnor; ?man vill ju inte dejta något fetto över 65kg?

    Hur kan kvinnor inte förstå vilken dubbelmoral de har här?

  • Svar på tråden Ok att shamea korta men inte överviktiga
  • Anonym (Jocke335)
    EnAnonumius skrev 2024-10-05 10:16:39 följande:
    Med anekdoter så kan man bevisa vad som helst.
    Jag kan med hjälp av en anekdot bevisa att det finns liv på månen.

    Din tjejkompis är just en, EN, individ, inte "kvinnor i grupp".  Inse detta.

    Jag tycker det är lika fel att shamea någons längd, lika lite som det är att shamea någons övervikt.

    Över huvud taget tycker jag det är patetiskt att shamea alls, oavsett vad det handlar om. Varför skall man ägna sig åt sådan patetiska handlingar alls för?

    Sedan så säger det ju i praktiken knappast något med "fetto över 65kg", då man har ju inte personens längd.  65kg på en person som är c;a 175cm lång är ju knappast ett fetto, utan helt normalviktig. Medan en person på 150cm med 65kg, är ju överviktig.
    Så din exemplifiering med att säga "man vill ju inte dejta något fetto över 65kg" faller ju platt på eget grepp.. Vi alla är individer och har våra preferensramar.. Dock så blir det fel när individer försöker få sina egna preferensramar till gälla alla..

    Fast mest av allt, det är, (enligt min bok), bara WT människor som håller på med  att shaema andra oavsett vad det handlar om, typ vikt, längd, utseende etc.
    Den fantastiska ironin att du skriver wt-månniskor. Du är mao en wt-människa per automatik med din egen logik
  • Anonym (Jocke335)
    Tukt skrev 2024-10-05 10:44:15 följande:

    Håller med "Enanomunus", eller hur det nu stavas. Att "shamea"kvinnor utifrån en påstådd upplevelse är inget annat än misogynt.
    Diskutera gärna fenomenet. Men använd inte en enda upplevelse som "bevis".


     


    att kvinnor som grupp otroligt starkt föredrar långa män är väletablerat i all forskning. Så knappast något jag kommit på genom en enstaka upplevelse

  • Anonym (Jocke335)
    nihka skrev 2024-10-05 11:33:51 följande:
    Att föredra är inte det samma som att tala ner (shamea) om motsatsen.

     


    att exkludera pga höjd är inte bättre än att göra det pga vikt. Vikten kan man åtminstone påverka.

    Kvinnor har en mycket starkare preferens för längd än män för vikt

  • Anonym (Jocke335)
    Anonym (rätt saker mot varandra) skrev 2024-10-05 11:11:31 följande:

    Varför ska man ställa just mäns längd mot kvinnors övervikt?
    Varför inte ställa problem korta män mot långa kvinnor, kort män har ofta komplex och får säkert höra det men långa kvinnor över 180 får också ofta kommenterar
    så det känns ju mer logiskt att jämföra det.
    Det finns kvinnor som inte vill ha korta män precis som det finns män som inte vill ha kvinnor som är längre än dom. Många långa kvinnor har komplex, en kvinna jag kände tom kutade lite med ryggen för att inte så lång ut. 
    Många bär skor utan klack osv.

    Ska man jämför övervikt ska man ju då jämföra övervikt hos män och kvinnor,
    är det t ex mer accepterat att män har lite mage än kvinnor?
    Varför är det inte lika accepterat att kvinnor har övervikt?
    Män dissar överviktiga kvinnor mer än kvinnor dissar överviktiga män, män
    som har lite mage kan tom ha pondus.
    Men nu menar jag lite till medelövervikt, stor övervikt och fetma där blir mer det lika i bemötandet

    Överviktiga mobbas ju långt mer än kort och långa personer.
    Men man kan också ta upp undervikt, många män som är väldigt smala och 
    taniga får ju också höra det och en del kvinnor vill inte ha en man som är smalare och tanigare än dom själva. En del män vill inte ha kvinnor som är större än dom.
    Men även många väldigt  taniga och smala kvinnor får ju höra kommentarer att dom inte ser friska ut osv. 

    Korta män är ju inte mer utsatta än långa kvinnor, smala och taniga män och kvinnor men framför allt så är ju överviktiga dom som får mest kommentarer och mobbas mest i samhället.

    Sen tycker jag att din kvinnliga vän ts uttrycker sig bedrövligt men det är hon, inte kvinnor som grupp även fast du säkert uppmärksammar saker som kvinnor säger om just längd, det gör man ju när man själv är i något. Du kan inte generalisera på det viset om kvinnor. 
    Men om du nu ska ta upp korta män och överviktiga kvinnor hoppas jag att du förstår att många män säger kommentarer om överviktiga kvinnor, inte säger man då att män som grupp har dubbelmoral? utan det är ju vissa män.

    Alla får naturligtvis ha sina preferensers om hur sin partner ska vara även om man ofta faller för någon som inte alls ser ut som man tänkt.
    Däremot ska man inte kommentera andras kroppar oombett hur som helst och 
    absolut inte mobba någon för deras utseende. 


    Män med fetma som raljerar över kvinnors vikt har ju självklart en dubbelmoral. Ingen ifrågasätter det.

    Dock har inte män samma starka preferens för vikt som kvinnor har för längd. Mannens längd är i själva verket det mest avgörande fysiska attributet för män och kvinnor.

    Män har överlag, finns tydlig forskning här, ingen jättestark lutning gällande hur de ser på långa kvinnor. Det finns betydligt fler mån dom accepterar att vara tillsammans med en längre kvinna än tvärtom
  • Anonym (Jocke335)
    Anonym (rätt saker mot varandra) skrev 2024-10-05 11:55:35 följande:
    Men att föredra något är väl inte att Shemea någon?
    Menar du att du själv shemear alla du inte faller för?

    Vill du bli ihop med en kvinna med övervikt ? (eftersom du jämför just med det)
    om du inte vill det menar du då att du shemear kvinnor med övervikt då?
    Menar du att alla män då som inte föredrar kvinnor med övervikt  utan smala kvinnor sheamar dom överviktiga?
    Menar du att kvinnor som föredrar långa män sheamar korta män?

     


    Jag pratar om när man pratar nedlåtande om fysiska attribut. Typ att det är osexigt överlag med korta män, överviktiga kvinnor you name it.

    Min poäng är att en kvinna som säger ?korta män går bort? inte får någon direkt reaktion av folk. En kvinna som säger ?skalliga män går bort? får heller ingen direkt reaktion. 


    Det är absolut inte ovanligt i tex ett tv-program eller annat offentligt samtal att man gör narr av en skallig man. Att göra narr av en kvinnas fysiska attribut är mycket mer tabu

  • Anonym (Jocke335)
    Anonym (Lova) skrev 2024-10-05 12:25:10 följande:

    Är det här en egotråd startad av TS för att få ännu mer bekräftelse och boosting om sin längd. Detta borde vara ett litet problem för honom. 


     


    Alltid någon med detta trötta svar. Är jag 190cm är det en egotråd. Hade jag varit 170 hade jag varit bitter.

    så förutsägbart

  • Anonym (Jocke335)
    EnAnonumius skrev 2024-10-05 12:41:57 följande:
    Jasså?

    Som vanligt, och så typiskt just för FL, bara kastar ur sig en sak och sedan skiter i att peka på vad det skulle eventuellt vara där det brister I detta fall då "med din egna logik".

    Var i mitt inlägg har jag shameat? Det är ju du som hävdar det, då är det också du som ska visa det också.
    Du skriver att du aldrig shamear folk. Att det är WT-människor som gör det. Att kalla någon wt är en tydlig shaming
  • Anonym (Jocke335)
    Anonym (Lova) skrev 2024-10-05 12:31:18 följande:
    Sorry, men jag tyckte det var så genomskinligt i din TS. Men kan ha fel. 

     


    hade jag inte skrivit att jag är 190 cm hade du och andra skrivit att jag är bitter o h beskyller kvinnor för att jag är kort

Svar på tråden Ok att shamea korta men inte överviktiga