En buffert är i detta fall en ekonomisk buffert som innebär att man har pengar stående på ett konto för oförutsedda utgifter.
Om ändrar ordet till att betyda att man har inkomster som täcker oförutsedda utgifter, möjligheter att låna pengar av bank, låna från föräldrar och släktingar, tid att få fram likvida medel under fakturatid, krediter och alla andra sätt att lösa sin ekonomi så är det självklart att man behöver ha möjlighet att lösa sina ekonomisk problem när de uppkommer. Detta är dock inte vad en buffert betyder vanligtvis när man diskuterar ekonomi och så inte heller hur uttrycket använts här.
Så till TS jag har varit i din sits och jag hade ingen buffert när jag köpte mitt hus. Hade jag varit tvungen att fixa något som ett dyrare värmesystem så hade jag då fått antingen låna pengar alternativt fått mina inkomster att under reparationstid, beställning av material, fakturatid täcka den oförutsedda utgiften. Jag hade ingen buffert men hade varit tvungen att lösa problemen såklart. Nu har det aldrig hänt att jag (när jag stått utan buffert) behövt en buffert.