• Alex34

    Mitt liv är över

    Hej

    Har fått reda på att jag har obotlig urinblåsecancer är bara 34 år och det känner som att min framtid är över. Kan inte planera något framöver. För jag vet ej hur länge jag har kvar. Har metastaser i lungorna dom är små så jag känner inte dom. Men läkaren har sagt att metastaserna inte går att få bort och tumören går heller inte att operera. Skulle vilja komma i kontakt med några fler som har urinblåsecancer? 

  • Svar på tråden Mitt liv är över
  • Alex34
    Anonym (Sambon) skrev 2024-09-24 22:19:56 följande:

    Min sambo har metastaser i lungorna, han har opererats för sköldkörtelcancer och vid ett av de första återbesöken hittade de prickarna  lungorna.
    Än så länge har de stått stilla.
    Han märker inte av dom på något vis.
    Är nog en 8 år sedan han fick veta att han har dom där.

    Som han förstått det av läkaren så kan metastaser vara vilande i många år alternativt vara ? döda ? men verkar som det är svårt att ta reda på vilke status de har.
    Jag är nervös varje år inför återbesök för att se hur lungorna är.


    cancer är hemskt. En ständig oro känner man. Prognosen för urinblåsecancer vet jag inget om än så länge.
  • Alex34

    Läkaren sa att det bara gick att krympa metastaserna i lungorna. Inte få bort det helt. Och att det var en aggressiv tumör. Det låter inte som bra nyheter direkt.

Svar på tråden Mitt liv är över