• Anonym (Ii)

    Exet fick dyrare saker

    Håller med övriga. Han köpte och köpte saker och vad fick han tillbaka? Att hans fästmö var otrogen. Han lärde sig väl att hon bara ville ha honom för hans pengar och vad han gav henne men hon brydde sig inte om HONOM! Om du älskar honom tänk istället vad skönt att han slipper henne och slapp ur det ytliga förhållandet som mest handlade om kostnaden för presenterna.

    Sedan det med ringen så brukar man ju välja förlovningsring tillsammans? Om du inte vill ha en slät guldring så sälj och köp en ny tillsammans. Han kanske gav den för att han trodde att det var det du önskade men du får ju säga till om du hellre vill ha en annan ring. Dock ska du INTE gå på att du vill ha en dyrare, säg bara att du tänkt bära den hela livet och alltid önskat dig en ring som ser ut si och så. Är den mycket dyrare så erbjud dig att betala hälften.

  • Anonym (Ii)
    Hermis123 skrev 2024-09-13 19:44:10 följande:

    Alltså, jag tycker tvärtom, den personen man/ kvinna som behandlar dig bra och trogen och en bra partner borde få mer investering än det ex som bedrog en.
    Du har rätt att känna som du känner för det handlar inte om pengar utan investering och engagemang som du förtjänar mer av, varför ska du straffas för att hans före detta belönades  när hon var dålig.
    Tänk när du pratar med dina barn i framtiden och berätta att en kvinna dom inte har någon koppling till alls, fick fina resor och gåvor från deras pappa medans deras egna mamma fick minimalt? Hur skulle dom känna över det? 


    Är de enda sakerna som räknas de som kostar (mycket) pengar?
Svar på tråden Exet fick dyrare saker