Inlägg från: Anonym (Linnea) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Linnea)

    Hjälp mig att sätta upp ett tody-schema

    Anonym (hopplös) skrev 2024-08-31 21:04:37 följande:
    Tack för tipsen/sysslorna.

    Jag satte en klocka idag på 25 minuter och städade min hylla i badrummet. Det gick så där, jag tror att jag gjorde något fel. Den var väldigt dammig och jag borstade den med vatten+såpa med rotborste och torkade efter med en handduk. Det blev bättre men inte helt bra i hörnen och mellan brädorna. Och nedersta hyllan klarade jag knappt då jag fick ont i benen, jag stod fel. Men jag gjorde det i alla fall.
    Bra jobbat!

    Det är helt normalt att resultatet inte blir perfekt när man är ovan. Fortsätt att öva så kommer det att gå bättre och bättre med tiden! 

    Ett par tips:

    Om en yta bara är dammig och där inte är någon fet smuts att tala om (såsom tvålavlagringar och stekos) brukar man inte behöva en massa vatten och rengöringsmedel. Det räcker med en lätt fuktad trasa (gärna mikrofiber, men en handduk duger).

    För att komma åt i hörnen funkar en diskborste eller tandborste bättre än en rotborste. 
Svar på tråden Hjälp mig att sätta upp ett tody-schema