• Tow2Mater

    Separera med små barn?

    Anonym (An) skrev 2024-08-20 21:05:58 följande:
    Människor kan tydligen inte förändras i din värld?!
    En jag känner, han var en jättefin partner och bra pappa till första barnet, men när barn nr 2 kom så tappade han allt gällande hemmet, han fick inte ihop livet. Flera män har också, precis som min, fått en knäpp vid tredje barnet.

    Du borde sluta skuldbelägga fel person?

    Det här läser man om och om igen om här på FL, så det måste vara väldigt vanligt. Det borde ju finnas vetenskapliga undersökningar om det här?


    Borde inte folk ha lärt sig nu, eftersom det verkar hända så många familjer, att tänka både länge och väl om att skaffa ett andra eller tredje barn? Och att det kanske är bäst att stanna vid ett. 

  • Tow2Mater
    Anonym (+1) skrev 2024-08-21 15:09:18 följande:
    Du borde nog läsa på lite om psykisk misshandel och normaliseringsprocessen. Kanske försöka ha lite förståelse för att alla människor inte har samma självförtroende som du. Jag vet att det är galet och jag kommer inte skaffa fler barn. Men längtan finns där och jag är en människa med känslor och önskningar precis som du.
    Alla har vi känslor och önskningar. Men de som skaffar allt de vill ha fast de vet det kan gå illa, om det så handlar om flera barn, större skulder eller mer arbetsfri tid etc hänger sig ju åväldigt destruktiva beteenden.
Svar på tråden Separera med små barn?