Inlägg från: Anonym (Ensam 4-barnsmamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ensam 4-barnsmamma)

    Singel och gravid i sorg

    Lider verkligen med dig! Håller med Hellishen - vilken jävla gris till sambo! Men, som sagt: du ska ju vara glad att du duckade den kulan.

    Så till din fråga: eftersom du säger att du inte vill göra abort, och eftersom det enda som gör dig tveksam till om du ska behålla verkar vara att du är osäker på om du klarar av att vara ensamstående mamma så är mitt råd absolut att du ska behålla! Jag tror att du kommer att ångra dig fruktansvärt annars. Det är lätt att tro att det är jättesvårt att vara ensamstående förälder, men tro mig - det är faktiskt inte speciellt svårt! Om du i övrigt vill ha barnet och känner kärlek till det, och har någorlunda hyfsade praktiska förutsättningar att ta hand om det så kommer du att klara det galant!

    Skickar massor av styrka till dig ❤❤❤

  • Anonym (Ensam 4-barnsmamma)
    Anonym (Förtvivlad) skrev 2024-08-18 15:57:42 följande:

    Tack alla för era fina svar och stöd. Det är ju i sådana här lägen man skulle behövt sin mamma som mest och det smärtar. 
    Jag tvivlar väldigt mycket på mig själv, på ett sätt som jag aldrig gjort innan när jag tänkt på att skaffa barn.
    Kanske för att jag hade ställt in mig på och räknat med ett missfall nu med och att det nu blivit mer verkligt när jag gått såhär ?långt? och sett hjärtat slå.
    Jag vill ju tro att allt sker av en anledning. Skulle jag göra abort och det sen visar sig i framtiden att jag kanske aldrig hittar den rätta eller kan få behålla ett barn sen så hade jag ångrat mig för livet. 

    tack för er omtanke.


    Jag tror att du tänker helt rätt där! Om du orkar får du hemskt gärna hålla oss uppdaterade om hur det går ❤ Jag håller tusen tummar för dig och ditt knytt ❤
  • Anonym (Ensam 4-barnsmamma)
    Anonym (Lina) skrev 2024-08-21 20:07:38 följande:
    Gör inget du ska ångra sedan.
    Håller helt med om detta! Snälla TS, behåll! Utifrån det du beskriver tror jag verkligen, verkligen att du skulle ångra dig nåt så fruktansvärt om du valde att göra abort. Och det säger jag inte för att jag är emot abort rent allmänt - hade du beskrivit situationen på ett annat sätt, och verkat ha andra tankar kring den, hade jag mkt väl kunnat säga precis det motsatta. Men i ditt fall tror jag verkligen att det skulle bli katastrof om du valde abort. Du har dessutom en pappa till barnet som säger att han kommer att finnas där om du väljer att behålla (även om han nu hade föredragit att du gjorde abort, vilket är helt väntat att han gör just nu; men fråga honom om ett år, när han väl blivit pappa, och jag vågar nästan lova dig att det kommer att låta helt annorlunda 😊🥰) 

    Du fixar det här, ts! ❤️💪
  • Anonym (Ensam 4-barnsmamma)
    baam77 skrev 2024-08-22 08:30:09 följande:
    Vad detta barnet planerat? vad detta något han ville? Detta är viktiga frågor. Ville han inte ha barn så kan detta ha varit anledningen till att han stack.  
    Vilket konstigt svar - har du öht läst något av det TS har skrivit?
  • Anonym (Ensam 4-barnsmamma)
    Anonym (Förtvivlad) skrev 2024-08-30 12:34:35 följande:

    Hej alla, tack för alla era råd och ord.
    Jag har till 99% beslutat mig för att behålla bebis. Inskrivning på onsdag, då i vecka 10+3.
    Tack för allt ert stöd ❤️


    Men åh vad härligt!!! Definitivt rätt beslut! ❤️🥰 Och som någon skrev: nu har du verkligen ditt livs häftigaste och underbaraste resa framför dig! Stort, stort lycka till - och håll oss jättegärna uppdaterade! ❤️
  • Anonym (Ensam 4-barnsmamma)

    Jag kan verkligen bara hålla med helhjärtat i det alla andra säger!!! Stå fast vid ditt beslut, och skit i aset till kille. Anmäl allt som går att anmäla. Du kommer att klara det här jättebra själv ❤️❤️❤️ Ge för guds skull inte efter för de här två svinens övertalnings- och hotförsök - det skulle knäcka dig totalt att göra abort nu, och på så idiotisk grund!

  • Anonym (Ensam 4-barnsmamma)
    Anonym (Hej) skrev 2024-10-08 23:27:51 följande:

    Ts! Hur har det gått för dig?? 


    Undrar också!
Svar på tråden Singel och gravid i sorg