Inlägg från: En glad tjej |Visa alla inlägg
  • En glad tjej

    Betala halva resan för barnen?

    Anonym (Mama) skrev 2024-07-14 12:07:00 följande:
    Betala halva resan för barnen?

    Barnen ska resa utomlands med pappan, som tycker att jag ska stå för halva biljettkostnaden för barnen och jag håller inte alls med. Han menar på att han betalade en resa för mig och barnen förra året, men det var innan skilsmässan var avslutad, så det var ju mina pengar också egentligen...


    Nej, du ska inte betala för någon resa exet gör med barnen. Har läst att flera här på forumet tycker att man ska betala för halva resan om man inte planerar att göra något själv med barnen. Mycket konstigt resonemang. Så, nej, du ska inte betala något.
  • En glad tjej
    Airpod skrev 2024-07-14 15:56:06 följande:
    Varför är det ett konstigt resonemang? Bara dåliga föräldrar skulle tycka att det är ett konstigt resonemang. Varför vill man inte vara med och bidra för sina barn?
    Ja men då är jag en dålig förälder i så fall. Jag är skild och reste med mina barn i somras. Jag betalade redan för att JAG ville resa med mina barn, jag skulle inte drömma om att be honom om pengar till min resa. Mitt ex var inte med på resan, därför är det inte heller rimligt att han betalar. Att resa är 7bget livsnödvändigt, man klarar sig utan men JAG ville resa med mina barn.
  • En glad tjej
    Airpod skrev 2024-07-14 16:43:47 följande:
    Du ber ju inte om pengar för din biljettkostnad utan för barnens? Det är två helt olika saker, haha. Jag skulle aldrig heller be om pengar för min flygbiljett.
    Det du pratar om är något annat än det jag pratade om. Du verkar ju vara en förälder som hittar på saker med dina barn och om båda föräldrarna gör det så är det ju lugnt, då bekostar ju båda föräldrarna sådana nöjen. Men om det alltid är samma förälder som reser och hittar på saker med barnen, medan den andra fullständigt skiter i det, så tycker jag inte alls att det låter rimligt att den förälder som reser och hittar på saker med barnen ensam ska behöva bekosta sådana nöjen bara för att den andra föräldern inte lyfter ett finger för sina barn. Det handlar ju trots allt om barnen och man gör det för deras skull. 
    Nej, jag ber inte om några pengar alls! Jag har valt att resa, inte han. Jag har mina barn hos mig på heltid, de är sällan hos pappan. Han har ganska dålig ekonomi och skulle inte ha råd att betala något utöver underhåll i nuläget. Man skiter inte i sina barn bara för att man inte reser med dem.
Svar på tråden Betala halva resan för barnen?