Sälja radhus bostadsrätt hjjjjääälllp
Eftersom flera banker har fått hysteri och inte ger lån till BRF-köpare i föreningar med under 10 lägenheter (Handelsbankens regler, finns fler som har regler men de är hårdast) så borde mäklaren upplysa köparna om vilka banker som är aktuella för lån här.
För är det något som avskräcker/tar bort köpare för er så är det ju när banken inte ens vill ge en ett lån, tänker jag. Om någon förklarar varför och vilka undantag som kan göras så blir det nog lättare att få till en affär.
Vi har lämnat Handelsbanken nu efter 25 år för vi tycker de gör helt galna bedömningar vid bolån. Vi fick alltså inte som helt obelånade ta lån på samma lägenhet som vi hade lån på hos dem för 5 år sen, för att köpa ytterligare en attraktiv fastighet, som då blev halvbelånad?!?