Inlägg från: Anonym (Lia) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Lia)

    Ovanliga pojknamn

    Visserligen 6 bokstäver men på M och väldigt ovanligt. 

    Mowitz

    Ja, sedan kan man ju även addera Mowgli som ovanliga namn på samma antal bokstäver. 

    Molle (förvisso kanske smeknamn mer, men det finns en del som är döpta till Molle också)

    Såg att någon skrev Mats - det är ovanligt i dagens barns generation. Vill man ha en gameldags stavning (halvdansk typ) så är Madts ett alternativ på fem bokstäver. Danskan skriver ju oftast bara Mads. 

    Mogens är också ett danskt namn på M som inte är vanligt här. 

  • Anonym (Lia)
    Anonym (?) skrev 2024-06-28 23:42:59 följande:
    Mowgli??? På riktigt?
    Berövar barnet ett antal karriärer  i framtiden
    Hej ! jag är Mowglie din låneförvaltare eller Mowglie din mäklare eller - Hej jag är Mowglie och ska operera bort din lever....
    Funkar inte
    Inte heller, jag heter Mowglie och råkade backa min sopbil in i din grind..sorry
    Tja, du får ju tycka vad du vill, men uppenbarligen finns det iaf 5 stycken män i Sverige som heter det enlig ratsit. 

    Jag hade själv kanske inte kommit på idén till mina barn, men vem är jag att dömma vad andra tycker är bra eller dåligt när de väljer det finaste namn de kommer på till sina barn. Bättre än förr i tiden då första sonen fick farfars namn, andra sonen morfars namn osv.  

    Just ditt förslag med mäklare kändes som det skulle kunna vara coolt och hippt att heta Mowgli och arbeta i Stockholms innerstad. Men det är ju jag. Vem vet, kanske det blir en namntrend tack vare dig nu. Folk tänker "aha, Mowgli kan man inte heta, det väljer jag för då är min lille Mowgli unik". Och om 3 år har vi en babyboom med en massa Mowgli. Så om 30 år heter plötsligt var och varannan mäklare och läkare coh låneförvaltare Mowgli ändå.  

    Men vet du vad. TS ville ha förslag. Ibland leder förslag tankarna vidare och plötsligt så kanske man hittar det där namnet man letat efter men inte hittat bak i hjärnans virvlande gångar. TS kanske läser Mowgli och tänker på Baloo och hur han fångar frukter och nästan släpper en sten i huvudet på Mowgli när han äter myror. Myrorna leder vidare till tankarna på second hand och plötsligt tänker TS på andra secondhand affärer som Röda Korset och Erikshjälpen och så får pojken knasigt nog heta Erik. Tack vare Mowgli. Bara 4 bokstäver och ett E! Fast vill man ha ett namn som liknar Erik men som låter som M kanske ändå TS sneglar på namnet Emrik? Det har ju vi faktiskt ingen aning om eftersom vi inte ska namnge den lilla ofödda gossen utan enbart ge namnförslag. 

    Men visst - ett bättre namn som kanske du och TS uppskattar på 5 bokstäver är Moses?! 

    Oavsett vad så hoppas jag att TS hittar ett perfekt namn som både de och sonen kommer att uppskatta och att TS med flera kanske ändå ler lite åt min (vem vet) fiktiva historia om alla mäkar-Mowglis i Stockholm om 30 år.
  • Anonym (Lia)

    Just det - du har nog en poäng ändå med Mowglie. Med ett e på slutet blir det det nog en sopåkare ändå. Inte för att det är något fel på det yrket, men ändå. Ett e på slutet sätter verkligen karriären på spel. Jag håller fullständigt med!  

    Annat är det utan e, som Djungelbokens karaktär. Då är det mäklare och läkare på löpande band i framtiden.  

Svar på tråden Ovanliga pojknamn