olof 45 skrev 2024-05-21 08:26:55 följande:
Belönar ni honom (indirekt eller direkt) för att vara hemma?
Är det bättre för honom att vara hemma än att gå i skolan?
Det är lag på skolgång, och påverkar hans framtid om han inte går, så detta är ju värt att vara lite tuff förälder för (INTE hans kompis som förstår och nickar med).
Gör itne livet bekvämt för honom hemma! Väckning - upp och ät frukost. Är man itne i skolan hjälper man till med saker hemmavid. INGET internet eller dataspelande. Det är varesig helg eller semester under vardagar, utan är han inte i skolan så är det ett problem, och ni säger - vänligt men konkret - att ni itne tänker göra tiden hemma extra bekväm för honom, när han itne ens borde vara där.
Skulle du tänka likadant om pojken var hemma pga cancerbehandling? Att han egentligen bara är lat, och skulle sluta må illa och kräkas och ha cancer bara man gjorde livet lite mer besvärligt för honom?
Eller om han blev mobbad dagligen och därför inte klarar av att vara i skolan? , Tror du att han skulle bli mindre mobbad, och därmed klara att gå till skolan om det var jobbigt även hemma? Så att han inte får en fristad någonstans i sin tillvaro?
Skolplikten kan inte gå utöver en persons psykiska hälsa. Skolan idag är helt orimlig på en massa sätt, både psykosocialt, men även läroplanen, betygskriterier, neddragningar på personal som skapar allt större klasser och allt mindre stöd. Den skapar psykisk ohälsa, och detta ser vi nu frukten av.
Rutiner med mat och söm håller jag med om. men att tro att han är hemma för att det är kul, det är att vägra se problemen med dagens skola. De flesta hemmasittare vill gå till skolan, vill klara av skolmiljön, men det går inte.