Inlägg från: icabella |Visa alla inlägg
  • icabella

    Gravid och bipolär ?

    Hej fina du 
    jag väntar mitt tredje barn och är i vecka 32 
    jag har stått på esitalopram under hela graviditeten och är bipolär typ 2 
    lyssna på din kropp Och be sina anhöriga att också hålla extra koll. 
    allt kommer gå bra ❤️

  • icabella
    Anonym (Anhörig) skrev 2024-06-17 17:26:24 följande:

    Min pappa är bipolär och den uppväxten jag hade önskar jag ingen. Vi fick alla tassa på äggskal och visste aldrig vart vi hade honom allt. Allt kretsade kring hans sjukdom. Alla jag har träffat som har föräldrar som är bipolära eller har annan allvarlig psykisk ohälsa har behövt mycket hjälp att bearbeta sin uppväxt. Jag tycker du ska ta en allvarlig funderare på om du ska behålla barnet. 


    Finns det någon trygg anknytningsperson som kan ta majoritet av ansvaret om du bestämmer dig för att behålla? 


    Tycker du ska tänka på hur du uttrycker dig. bara för det var så i ditt fall behöver det inte vara så för alla. och är man medveten som ts är nu så finns hjälp att få!
  • icabella
    Anonym (Anhörig) skrev 2024-06-17 22:23:01 följande:

    Det gjorde jag det är därför mitt inlägg är så pass taktfullt som det är. Jag har som sagt inte träffat en enda som mått bra av att växa upp med en förälder som har svårare psykisk ohälsa. Tyvärr finns inget botemedel för bipolaritet så oavsett hur medveten ts är kan hon inte göra så mycket åt sin sjukdom. 


    Jag är bipolär och medicinerad vaken jag eller mina barn mår dåligt så ja, där finns bra hjälp att få!
Svar på tråden Gravid och bipolär ?