Skapa sömnrutin vid samsovning?
Jag försöker minnas vilka rutiner/vanor vi hade med våra barn när de var små. Det jag minns allra bäst var att så fort man hade lärt sig bebisens nya rutin så var det dags att lära om. Värst var väl när bebis tyckte att gå upp för dagen var kl 5 på morgonen.
Sömn är A och O. Men egentid är också viktigt. När du skriver egentid, menar du tid där DU får vara själv eller där du och din partner får vara ensamma?
Har ni möjlighet till barnvakt? Någon som tar hand om bebis någon enstaka timme? Använd den möjligheten i så fall så att ni får vårda er relation. Det är viktigt och det har ni igen som par på sikt. En promenad, en fika i solen, en picknick, sex, prata ostört. Det finns inget som är litet eller stort nog och allt kan vara viktigt.
Din tid för dig själv är också viktig. Att ta en lång och varm dusch är lyx som varje mamma borde få kunna göra (om det är det man vill).