Behöver er åsikt kring psykisk ohälsa och graviditet!
Att leva på lägsta föräldrapenning är tufft! Jag känner helt stabila personer som höll på att krascha ihop pga den ekonomiska stressen av att ha barn och mycket låg inkomst.
Att få barn utgör en stress i sig. Tänk också på att barnet kan ha kroniska sjukdomar, funktionsnedsättningar mm. Att ta hand om ett friskt barn är en sak, att ta hand om någon med hjärnskador efter syrebrist vid förlossning tex något annat. Eller som min jobbkompis barn som föddes med hjärtfel, opererades flera gånger redan som bebis och föräldrarna behövde lära sig att sköta övervakningsutrustning och alltid vara beredda att åka in akut om de larmade.
Klarar du sånt? Du har ju ångest redan nu.
Om man som ni slarvar och därför kan bli med barn måste man ha förutsättningarna att ta hand om det barn man får - oavsett vem det är.
Du är fortfarande ung och behöver inte stressa fram det här. Vänta. Er ekonomi kommer förmodligen att vara bättre och du kommer förhoppningsvis ha ännu fler verktyg för att hantera dig själv och ditt mående.