Anonym (Isa) skrev 2024-02-06 18:14:37 följande:
Konstigt! Då Mark Levengood och Jonas Gardell--svergies riksbögar 😂
Har ett varsitt biologiskt barn..
Som dom fick genom en surrogatmamma som dom betalade..
Så det verkar ju mer handla om klasskillnader om man har RÅD till att "hyra" en livmoder/surrogat eller inte än att just kvinnor bara får hjälp..
Så där har ju homosexuella män lika stor chans att få tag på en surrogat som lesbiska kvinnor..
Har du pengar så kan du betala för att få ett barn nuförtiden vare sig du är man eller kvinna. För det finns ju även kvinnor som är rika som använt surrogatmödrar-spec i USA..
Är det rättvist mot fattiga kvinnor? Att vissa kan köpa människor/surrogatmödrar som är så fattiga så dom har inget annat val än att säga ja.
Nej det tycker inte jag. Det är som människohandel som styrs av dom rika.
Summa summarum det finns många orättvisor i världen.
Vissa är way more orättvisa än att inte incels får hjälp med pengar så dom kan skicka efter en postorderbrud fråm Thailand.
Ensamma män-speciellt i Sverige har ju faktiskt ett val, att bli mer sociala, att gå en kurs i personlig utveckling, att gå och prata med någon terapeut, att börja jobba om dom inte har jobb och därigenom skulle dom faktiskt kunna träffa en kvinna- spec om dom skulle bete sig mer som en riktig man.
Ingen kvinna gillar en gnällspik..Så att sluta gnälla om alla "orättvisor" som drabbar dom vore ett stort första steg..
Alla har kanske inte det valet att bli mer sociala, man kanske har en diagnos som gör att man har det svårt med det sociala. Jag har inte ens tagit upp det faktum att vi har ett mansöverskott i sverige och det tack vare att många män har kommit från andra länder så det finns omöjligt en partner till alla män