Inlägg från: Elviram |Visa alla inlägg
  • Elviram

    Nässelutslag (utikaria) vid värme

    Hej!
    Jag tänkte kolla om det är någon här som har/haft utikaria. Jag började få utslag för några år sedan men sökte ej vård. Jag trodde att det var hudsvamp (då jag tränade mycket) och behandlade därefter. Utslagen försvann men kom tillbaka, tillslut sökte jag vårt och fick veta att det var utikaria (nässelutslag).

    Dem berättade att det var en allergisk reaktion och ansåg att salvan mot svamp var orsaken. Jag fick kortison tabletter och om utslagen inte försvann skulle jag höra av mig igen. Utslagen blev bättre men försvann ej helt och kom tillbaka direkt. Jag kontaktade vc men sköterskan jag pratade med var otrevlig och anklagande. Hon skulle boka en tid åt mig sa hon med det har jag inte fått. Så jag sökte information själv och misstänker att jag har kronisk utikaria som utlöses av värme eller kyla. Det verkar inte finnas en behandling för detta utan endast symtomlindring. En studie rekommenderade även att man skulle u dvika behandling med kortison och rekommenderade allergitabletter och kylbalsam. Besvären kan man ha i några år och att de sedan försvinner.

    Det jag undrar är om någon här har haft samma besvär och blivit av med det? Vad hjälpte? Dessa utslag påverkar mitt liv inte bara att dem kliar men det har orsakat att jag undviker träning m.m. då det bara blir värre.

    Är otroligt tacksam om någon har något tips! 

  • Svar på tråden Nässelutslag (utikaria) vid värme
  • Elviram
    FtS70 skrev 2024-01-21 13:29:29 följande:

    Vid kronisk idiopatisk urtikaria kan receptfria antihistaminer ex Cetirizin hjälpa. Behövs starkare kan man skriva ut Tavegyl. Inte alls ovanligt att köld och värme kan trigga. Besvären brukar försvinna med tiden. 


    Tack för tipset! Just nu tar jag desloratadin 4x rekommenderad dos. Desloratadin rekommenderades då den inte orsakar trötthet och 4x rekommenderard dos kunde man ta. Det minskar kliande men utslagen sprider sig ändå. 
  • Elviram
    Anonym (allergiker deluxe) skrev 2024-01-21 13:53:15 följande:
    Jag blir inte trött av Cetirizin, har tagit 3x dagsdos av det i perioder på läkares ordination.

    Cetirizin är den föredragna tabletten bland många patienter som har övervägande hudsymptom och t.ex. extrem veteallergi (obs inte samma som celiaki) eller histaminintolerans.
    De som har symptom i andningen eller mer åt magen kan tycka desloratadin är bäst, och det är den som läkare oftast har fått lära sig att de ska rekommendera.

    Har du sett något samband med kosten?
    Hur blir det vid alkoholintag?
    Är du ofta stressad i din vardag?
    Dricker du kaffe/annan koffeindryck? Trappa ner det en vecka och se vad som sker.
    Tål du rödvin och mörk choklad?

    Att dra ner på belastningen från histamin i maten kan hjälpa vissa när kroppen har trappat upp till "krigstillstånd" i ens hud.
    För ofta är det inte en sak som tippar balansen utan att man har flera underliggande orsaker/svagheter. Att avlasta allmänt och även minska stress kan hjälpa kroppen att släppa det uppretade immuntillståndet.

    Jag rekommenderar att föra kost/träningsdagbok en tid och fundera över om det kan ha tillkommit något mer som gör dig så här känslig.  
    Tusen tack för dina kloka råd! Jag ska testa Cetirizin. Har tidigare haft perioder i jobbet med extrem stress och nu när jag tänker på det så kan det varit då utslagen började komma. Har nyligen slutat på det jobbet som tur är.
    Kost har jag funderat på. Innan åt jag mer hälsosam mat men iom stressen på jobbet så blev det allt för ofta mer och mer producerad mat. Har börjat ändra på det nu. Har inte märkt någon direkt koppling till mat men ska föra en matdagbok och se om jag kan hitta ett mönster. Har tidigare misstänkt att jag är känslig för gluten då jag ibland fått ont i magen efter jag ätit vitt bröd och i le d blivit dålig i magen. Men sen har jag kunnat äta det utan besvär, så jag vet inte.
    Alkohol dricker jag väldigt sälla och rött vin får jag migrän av. Har mörk choklad några bra egenskaper?

    Tack igen för dina tips!
  • Elviram
    Anonym (allergiker deluxe) skrev 2024-01-21 13:55:44 följande:

    När jag fick eskalerande "urtikaria" senast hade jag utvecklat svår allergi mot vete, soja och jordnötter, inom en vecka, vid 40+.

    Tyvärr är vården så dålig på att utreda hud och hjälpa att jag både hann ställa diagnoser själv och korrigera min diet långt innan jag kom till en allergispecialist.


    Tack! Jag känner samma med vården och ofta blivit otrevligt bemött så känns snabbare att utreda själv. Ska testa att ta bort vete från min diet.
Svar på tråden Nässelutslag (utikaria) vid värme